Szukaj

BPA (Bisfenol A) - substancja, która szkodzi Twojemu dziecku

Podziel się
Komentarze1

Każda mama pragnie wychować swoje dziecko w jak najlepszych warunkach, sprzyjających zdrowiu i bezpieczeństwu malucha - świecie wolnym od BPA. W otoczeniu dziecka istnieje wiele ukrytych zagrożeń m.in. BPA, których nie należy bagatelizować, a o których rodzice nie są w bezpośredni sposób informowani. BPA jest problemem globalnym, który dopiero teraz zaczyna być przedmiotem dyskusji w mediach na całym świecie.



CZY WIESZ CZYM JEST BPA?


BPA (Bisfenol A) - to związek chemiczny, który od wielu lat jest używany w połączeniu z innymi związkami chemicznymi do produkcji plastiku, czy żywicy. BPA jest także znany pod inną, chemiczną nazwą 2,2-bis(4-hydroksyfenylo)propan.


JAK BPA DOSTAJE SIĘ DO ORGANIZMU TWOJEGO DZIECKA?

Bisfenol A wykorzystywany jest w poliwęglanie plastiku - typie przezroczystego, sztywnego plastiku. Poliwęglan zaś używany jest do produkcji produktów dobrze znanych wszystkim mamom m.in.

- pojemników na jedzenie

- butelek do napojów

- butelek dla niemowlaków

- smoczków

- talerzyków

- kubków

I wielu innych akcesoriów dziecięcych.

To właśnie poprzez produkty codziennego użytku BPA może dostać się do organizmu Twojego dziecka - małe ilości tego związku mogą migrować z poliwęglanu plastiku do jedzenia i napojów - szczególnie wtedy, gdy plastik jest uszkodzony lub połamany.

Mimo, iż Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) odradza stosowanie BPA w produktach mających zastosowanie w branży spożywczej czy dziecięcej, Unia Europejska nie wydała zakazu jego używania, przez co większość produktów dostępnych na polskim rynku zawiera ten związek chemiczny.

CZY BPA MOŻE ZASZKODZIĆ ZDROWIU TWOJEGO DZIECKA?

Niestety tak. BPA może wywołać wady wrodzone, nadpobudliwość, zaburzenia metabolizmu, zwiększone ryzyko wystąpienia chorób nowotworowych. Według doniesień medycznych BPA może wchodzić w reakcje z układem hormonalnym człowieka, zaburzając tym samym gospodarkę hormonalną organizmu. Polscy lekarze nie pozostają obojętni wobec problemu BPA.


Profesor Andrzej Radzikowski (Lekarz Dzieci i Rodziny, Prof. nadzw. WUM) zaleca ostrożność w stosowaniu produktów zawierających BPA u dzieci. Oto wypowiedź, której udzielił dla www.stopbpa.pl :

Bisphenol A - czy stanowi zagrożenie?

Każdemu nowonarodzonemu dziecku do 5- 6 m.ż. staramy się zapewnić szczególną ochronę przed wpływem szkodliwych składników pokarmowych oraz substancji czynnych biologicznie, ponieważ w tym okresie bariera biologiczna śluzówki jelita jest bardzo przepuszczalna i nadal dojrzewa do swojej roli bariery ochronnej. Dlatego w tym okresie zalecamy wyłączne, jeśli to możliwe, karmienie piersią.


Tymczasem okazało się ze związek chemiczny Bisphenol A (BPA) używany do utwardzania w procesie produkcyjnym większości pojemników i butelek plastikowych ma budowę podobną do hormonów estrogennych i może po wchłonięciu przez ścianę jelita niekorzystnie oddziaływać na organizm niemowlęcia analogicznie do wpływu hormonalnych środków antykoncepcyjnych czy hormonów, które nielegalnie stosują sportowcy. Oczywiście, wpływ ten zależy to od ilości wchłoniętej substancji.

Dlatego Europejski Urząd ds. Bezpieczeństwa Żywności ustalił górne tolerowane dawki (TDI) w przeliczeniu na kg masy dziecka. W badaniach nad Bisphenolem A wykazano, że gorące płyny wlane do plastikowej butelki z materiału rutynowo utwardzanego Bisphenolem A powodują jego wzmożone uwalnianie do wlanego płynu. Stąd praktyczny postulat dla mnie jako lekarza praktyka, lekarza rodzin przejmującego opiekę nad noworodkami i niemowlętami.

Jeśli niemowlę musi być dokarmiane sztucznie, należy unikać wlewania gorących płynów tj. mieszanek mlecznych czy zup do zwykłych choćby markowych naczyń plastikowych, a używać naczyń szklanych lub specjalnych naczyń i butelek a oznaczonych symbolem BPA FREE. Takie postępowanie dyktuje mi ostrożność, tym bardziej, że nie jest ono obarczone wielkimi trudnościami.

Sprawa wpływu Bisphenolu A na organizm jest nadal przedmiotem badań. Ważny byłby tu werdykt amerykańskiej agencji Food and Drug Administration. Póki co, ostrożność nie zawadzi.


Prof. Andrzej Radzikowski
Lekarz Dzieci i Rodziny
Profesor nadzw. WUM


NA ŚWIECIE ISTNIEJĄ ROZWIĄZANIA, KTÓRE UWOLNIĄ CIEBIE I TWOJĄ RODZINĘ OD BPA. CZY CHCESZ JE POZNAĆ?


Więcej informacji: www.stopbpa.pl

Kontakt: info@stopbpa.pl

Tel. [48 22] 766-01-80 ,

Kom. [48] 510-281-536

Komentarze do: BPA (Bisfenol A) - substancja, która szkodzi Twojemu dziecku (1)

Madralala
Madralala 06-11-2009 00:00

Cudne te produkty mam

1

podobają mi się te ładniutkie wzorki, i na serio w głowie pozostała mi myśli, żeby patzreć, czy butelka lub smoczek są bez bisfenolu A. Lepiej nie ryzykować.. A MAM daje wszystkie produkty bez BPA.... pokaż całość

OdpowiedzPokaż cały wątek (1)
Dodaj komentarzPokaż wszystkie komentarze