Szukaj

Ból głowy u dziecka - przyczyny, leczenie, zapobieganie

Przyczyn bólu głowy zarówno u dorosłego, jak i u dziecka może być sporo. Lecz o ile ból głowy u osoby pełnoletniej jest czymś naturalnym i nie budzi wielkiego niepokoju, to trudno go bagatelizować, gdy występuje u naszej pociechy. Zaczynamy wtedy panikować, co jest niepotrzebne. Sporadyczny ból głowy najczęściej nie zwiastuje poważnych problemów ze zdrowiem, ale warto skonsultować się z lekarzem, jeśli pojawia się on regularnie.

Ból głowy u dziecka - przyczyny, leczenie, zapobieganie

Pamiętajmy o tym, że małe dziecko zazwyczaj nie potrafi jasno określić co mu dolega, więc najczęściej zaczyna skarżyć się właśnie na ból głowy. Z góry nie ma co zakładać, że ta dolegliwość zwiastuje od razu guza czy poważne schorzenia neurologiczne. Ból ten jest na ogół rezultatem zwykłego przemęczenia, stresu lub rzadkiego przebywania na świeżym powietrzu. Wtedy najodpowiedniejszym rozwiązaniem będzie wypoczynek i zadbanie o dotlenienie malucha.

Przyczyny bólu głowy u dziecka

Najczęstsze przyczyny bólu głowy u dziecka

Do najczęstszych przyczyn sporadycznego bólu głowy u dziecka należy: przemęczenie, niewyspanie, osłabienie i stres. Zarówno zbyt długa, jak i zbyt krótka drzemka mogą wpłynąć na złe samopoczucie naszej pociechy. Ponadto długie oglądanie telewizji czy granie na komputerze, a przy tym rzadkie przebywanie na świeżym powietrzu, bywają częstymi przyczynami bólu głowy. Powinniśmy mieć jednak na uwadze, że niekiedy ból głowy u dziecka zwiastuje poważniejsze problemy. Należą do nich wszelkie infekcje bakteryjne i wirusowe, zapalenie ucha środkowego, ząbkowanie i zapalenie opon mózgowych.

Rzadkie przyczyny bólu głowy u dziecka

Jeśli ból głowy u dziecka często się powtarza, powinno zbudzić to naszą czujność i zmobilizować do kontaktu z lekarzem oraz do wykonania rutynowych badań. Należy wykluczyć zmiany organiczne w mózgu, takie jak guzy czy zmiany naczyniowe. Najlepiej w takim przypadku przeprowadzić badanie wzroku u naszego dziecka, bowiem takie dolegliwości mogą być objawem krótkowzroczności lub astygmatyzmu. Ponadto nawracające bóle głowy występują, gdy istnieje poważny problem z zatokami, a tego nie wolno nam bagatelizować.

Metody leczenie bólu głowy u dziecka

Leczenie farmakologiczne bólu głowy u dziecka

Pierwszym, najpopularniejszym, a tym samym bardzo skutecznym sposobem walki z bólem głowy u dziecka jest podanie mu leków farmakologicznych. Specjaliści przepisują zazwyczaj w takich przypadkach paracetamol lub ibuprofen. Istotne jest jednak, by przestrzegać dawki, jaka jest sugerowana przez producentów dla młodych pacjentów. Jeśli ból głowy się nasila, wtedy koniecznie należy skontaktować się z lekarzem pierwszego kontaktu bądź pediatrą. Nie wolno długotrwale leczyć bólu głowy naszego dziecka na własną rękę.

Alternatywne metody leczenia bólu głowy u dziecka

Czasem jednak warto zrezygnować z podawania środków, które znacząco ingerują w organizm dziecka. Można wtedy zastosować zimny okład na czoło albo masaż. Wyciszyć mieszkanie i wyłączyć sprzęty domowe, które emitują nadmierny hałas. Bez wątpienia skutecznym sposobem walki z bólem głowy będzie relaks na świeżym powietrzu, np. spacer po parku czy przechadzka po lesie. Są to metody bardzo proste, ale sprawdzone i skuteczne. Warto pamiętać, żeby nie uczyć dzieci zażywania leków od najmłodszych lat, gdyż ich nadmiar zamiast pomagać, bardzo często szkodzi.

Profilaktyka w zapobieganiu bólu głowy dziecka

Ograniczanie stresów dziecka

Młody człowiek jest jeszcze bardziej podatny na stres niż dorosły, mimo że powody do zdenerwowania są zupełnie inne. Stres potrafi siać spustoszenie w organizmie, dlatego warto pamiętać, żeby ograniczać go do minimum i zadbać, by nasze dziecko nie było poddawane nadmiernej presji czy zbyt wielu negatywnym bodźcom zewnętrznym jednocześnie. Aby uniknąć powtarzających się bólów głowy u dziecka trzeba zadbać o jego stan psychiczny. Okazywanie wsparcia, akceptacji, przyjacielskie stosunki rodzica z dzieckiem na pewno dobrze wpłyną na jego samopoczucie.

Zdrowy tryb życia

O ile nie mamy wpływu na obecność niektórych chorób u naszej pociechy, to możemy starać się wprowadzać działania profilaktyczne, takie jak dbanie o zdrowy tryb życia. Uprawianie regularnych sportów, dotlenianie podczas częstych spacerów i zdrowa dieta na pewno wpłyną korzystnie na stan zdrowia malucha. Ograniczanie telewizji, komputera i siedzącego trybu życia również przyniesie pozytywne efekty. Pamiętajmy jednak o tym, by nie tylko wymagać określonych zachowań od dziecka, ale także dawać przykład własną postawą. Dzięki odpowiedniemu trybowi życia, maluch nie tylko będzie prawidłowo się rozwijał, ale także polepszy się jego stan zdrowia.

Autor: Dagmara Bęben

Komentarze do: Ból głowy u dziecka - przyczyny, leczenie, zapobieganie

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz