Szukaj

Blisko połowa dzieci z autyzmem wędruje, błąka się, ucieka z bezpiecznych miejsc

Podziel się
Komentarze0

Wyniki nowych badań opublikowanych w czasopiśmie „Pediatrics” pokazują, że blisko połowa dzieci ze spektrum zaburzeń autystycznych (ASD) pod wpływem jakiegoś bodźca (dźwięk, obraz) wędruje, błąka się czy pędzi bez celu i znika z bezpiecznych miejsc, takich jak dom lub szkoła.W Stanach Zjednoczonych przeprowadzono największe narodowe badanie autyzmu online. Dokonali tego naukowcy z Kennedy Krieger Instituite w ramach projektu Interactive Autism Network (IAN). Są to jak na razie najbardziej wyczerpujące szacunki występowania ucieczek wśród autystycznych dzieci w USA. Przebadano ponad 1200 dzieci z ASD.

Doktor Paul Law, dyrektor projektu powiedział: „Od uruchomienia Interactive Autism Network słyszeliśmy od rodzin dzieci z autyzmem, że ich dzieci często narażają się na niebezpieczeństwo przez włóczenie się i ucieczki. To pierwsze opublikowane wyniki zapewniające szacunkową liczbę amerykańskich dzieci z ASD, które nie tylko wędrują lub uciekają, ale znikają na wystarczająco długo, by wzbudzić poważne obawy swoich opiekunów”.

Wśród uczestników badania znalazło się 1218 dzieci z ASD oraz 1076 ich braci i sióstr bez spektrum zaburzeń autystycznych. Ich rodzinom przekazano kwestionariusz online.

Sprawdzano przede wszystkim wiek, w którym dochodziło do zaginięć, ich liczbę i częstotliwość. Za „zaginione” dzieci uznano w badaniu te przypadki, kiedy zniknięcia trwały na tyle długo, by wzbudzić obawy skutkujące zgłoszeniem się po pomoc do sąsiadów i policji.


Mierzono też poziom stresu jakim dla rodziny były ucieczki dzieci.

Naukowcy mają nadzieję, że rezultaty ich badań zostaną wykorzystane przez rodziców, lekarzy i nauczycieli jako informacje na temat konsekwencji zaginięcia dzieci ze spektrum zaburzeń autystycznych. Przede wszystkim w celu radzenia sobie z tą stresującą sytuacją.


Kolejne badania są natomiast potrzebne, by dowiedzieć się, czy mamy do czynienia z różnymi typami ucieczek, wymagającymi innych sposobów zapobiegania.

Niektóre z wyników badania:

Występowanie ucieczek

49% dzieci z ASD próbowało uciec przynajmniej raz po przekroczeniu wieku 4 lat.

Wśród tych, które próbowały, 53% dzieci z ASD zaginęło na tyle długo, by wzbudzić obawy opiekunów.

W wieku od 8 do 11 lat 27% dzieci dotkniętych autyzmem uciekło – w porównaniu z 1% dzieci zdrowych.

Zachowanie uciekających

Podczas ucieczki 74% dzieci z ASD uciekało z własnego albo czyjegoś domu. Uciekały również ze sklepu (40%) i szkoły (29%).

O włos od wypadku komunikacyjnego było 65% zaginionych.

O włos od utonięcia było 24%.

Rodzice opisują okres piątego roku życia chorych dzieci jako najgorszy ze wszystkich lat. 29% rodziców informowało, że ich dzieci próbowały uciekać nawet kilka razy w ciągu dnia.

Dzieci z zespołem Aspergera podczas ucieczki były częściej opisywane przez rodziców jako zaniepokojone, natomiast dzieci z ASD jako skłonne do zabawy i rozradowane.

Wpływ na rodziny

56% rodziców wskazało ucieczki jako najbardziej stresujące zachowanie, z którym musieli dać sobie radę jako opiekunowie dziecka z ASD.

Po zaginięciu dzieci rodzice najczęściej kontaktowali się z sąsiadami (57%). Wzywali też na pomoc policję (35%), szkołę (30%) i personel sklepu (26%).

Komentarze do: Blisko połowa dzieci z autyzmem wędruje, błąka się, ucieka z bezpiecznych miejsc

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz