Szukaj

Autyzm: psychoterapia nie jest dobrze przystosowana?

Podziel się
Komentarze0

Francuskie władze zdrowotne HAS (Haute autorité de santé) przedstawiają swój końcowy raport na temat zalecanych i niezalecanych terapii autyzmu. Raport ten określa strategie psychoanalityczne jako „bez ich zgody” oraz oddala je od zaleceń dawanych rodzicom autystycznych dzieci.Władze zdrowotne HAS oraz agencja ANESM (Agence nationale de l'évaluation et de la qualité des établissements et services sociaux et médico-sociaux, francuska narodowa agencja zajmująca się oceną jakości placówek oraz usług społecznych i medyczno-społecznych) tym samym przedstawiają bardzo już oczekiwany we Francji raport dotyczący leczenia nastolatków i dzieci dotkniętych autyzmem.

Leczenie psychoanalityczne nie jest dobre?

Po raz pierwszy w historii więc wszelkie stragie psychoanalityczne w leczeniu autyzmu zostały określone jako nieprzystosowane od choroby.

Psychiatrzy są lekarzami takimi samymi jak inni, powinni więc oni poddawać się regułom ewaluacji, ocenia profesor Jean-Luc Harousseau, przewodniczący Haute autorité de santé.

Specjalista ten dorzuca również, iż sami psychiatrzy powinni się zastanowić, ponieważ po ponad 30 latach po ich wprowadzeniu, okazuje się, że strategie psychoanalityczne nie dały ani jednego dowodu na swoją skuteczność ani zasadność stosowania w tej dziedzinie.

Raport powitany brawami

Co więcej, wiele stowarzyszeń i grup francuskich przywitało raport HAS z wielką ulgą. Z jednej strony, chodzi tutaj o grupę psychiatrów i badaczy, którzy optują za praktyką „opartą na stanie wiedzy naukowej” – grupa ta sama wystosowała petycję odnośnie tej kwestii do władz HAS.


Z drugiej strony, chodzi też o stowarzyszenie Collectif autisme, które prezentuje większość rodzin ludzi autystycznych we Francji, i które cieszy się, że raport władz HAS i agencji ANESM bardzo wyraźnie nie zaleca już stosowania podejścia psychoanalitycznego w leczeniu autyzmu.


Strategie zalecane i niezalecane


Dodatkowo, technika zwana „packing”, która polega na owijaniu chorych w zimne i wilgotne prześcieradła, aby w ten sposób nabrali oni świadomości własnego ciała, została przez raport silnie potępiona.

Co więcej, dokument ten zaleca projekt spersonalizowanych strategii, przystosowanych do każdego chorego, i skoordynowanych przede wszystkim z wczesnym wykrywaniem choroby. Wczesnym, to znaczy przed czwartym rokiem życia.

Strategie edukacyjne i zachowawcze, które już udowodniły swoją skuteczność, od tej pory są częścią zaleceń.

Organizacja Vaincre l’autisme (Zwyciężyć autyzm) ocenia, że raport ten szanuje prawo i osoby dotknięte tą chorobą. Jednocześnie, stowarzysznie żałuje, że dokument nie kładzie ostatecznie kresu władzy psychoanalizy nad autyzmem.

Deputowany UMP, Daniel Fasquelle, który walczy o całkowity zakaz stosowania psychoanalizy w leczeniu autyzmu ocenia, że raport władz HAS i agencji ANESM to pierwszy krok w dobrym kierunku.

Kształcić inaczej lekarzy

Trzeba również natychmiastowo przeorientować kształcenie lekarzy, które jest całkowicie nieprzystosowane do leczenia autyzmu. Co więcej, takiej zmiany kierunku wymagają również same badania uniwersyteckie prowadzone nad tą chorobą.

Jedynie jedna trzecia chorych na autyzm we Francji, oraz ich rodziny, korzystają ze spersonalizowanej pomocy, która jest im tak potrzebna, mówi profesor Philippe Evrard, neuropediatra z komisji pilotującej zalecenia, które pojawiają się w raporcie.

Oznacza to, że solidarność Francuzów pozostawia wiele do życzenia. Jeżeli ta sytuacja się utrzyma, kontynuuje profesor Philippe Evrard, za taki stan rzeczy będzie można obwiniać państwo oraz władze zdrowotne.

Komentarze do: Autyzm: psychoterapia nie jest dobrze przystosowana?

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz