Szukaj

Autyzm: niedobory uwagi u niemowląt objawem przepowiadającym?

Podziel się
Komentarze0

Naukowcy z Yale School of Medicine wykryli niedobory społecznej uwagi u sześciomiesięcznych niemowląt, które później zachorowały na ASD, czyli zaburzenia spektrum autyzmu (Autism Spectrum Disorders). Badania ukazały się w Biological Psychiatry.Uczeni pokazują, iż niemowlęta te zwracały mniejszą uwagę na ludzi oraz ich działania, w porównaniu do normalnie rozwijających się dzieci.

Katarzyna Chawarska z Yale Child Study Center wraz ze swoimi kolegami chcieli przekonać się, czy 6-miesięczne niemowlęta, później zdiagnozowane z ASD, wykazywały wczesne oznaki ASD, takie jak upośledzenie zdolności do uczestniczenia w działaniach społecznych.

Wcześniej nie było wiadome, czy objawy te, zwane prodromalnymi, były obecne w pierwszym roku życia.

Chawarska mówi: badanie to podkreśla możliwość identyfikowania niektórych problemów z wizualną atencją, które mogą posłużyć do wykrywania niemowląt zagrożonych rozwojem ASD, i to już w pierwszym roku życia.


Być może dzięki temu będą możliwe wcześniejsze interwencje.

Naukowcy poddali 67 niemowląt wysoko zagrożonych ASD i 50 niemowląt nisko zagrożonych ASD badaniu śledzącemu ruch oka.

3-minutowe wideo przedstawiało kobietę robiącą kanapkę, patrzącą na zabawki albo mówiącą. Kiedy aktorka przyrządzała kanapkę, czasami patrzyła w kamerę i próbowała zaangażować niemowlę mówiąc do niego i nawiązując kontakt wzrokowy.

W filmie nie robiono żadnych przerw, aby nie dekoncentrować uwagi niemowląt.

Chawarska ze swoją ekipą posłużyła się technologią śledzenia ruchu oczu, aby zaobserwować, jak często badani patrzyli na scenę, na zabawki, kobietę, jej usta i oczy. 

W porównaniu do grupy kontrolnej, 6-miesięczne niemowlęta zdiagnozowane później z ADS mniej przywiązywały uwagi do sceny społecznej, a kiedy patrzyły na tę scenę, poświęcały mniej czasu na monitorowanie twarzy aktorki.

Naukowcy teraz pracują nad określeniem czynników, które prowadzą do zmniejszenia społecznej uwagi u niemowląt.

Komentarze do: Autyzm: niedobory uwagi u niemowląt objawem przepowiadającym?

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz