Szukaj

Zielona herbata zwalcza choroby i wydłuża życie

Przez całe wieki Chińczycy korzystali z dobroczynnych zdrowotnych właściwości zielonej herbaty. Medycyna zachodnia dopiero od niedawna zaczyna interesować się lekko sfermentowanymi liśćmi herbaty i zawartymi w nich flawonoidami, zwanymi EGCG (Epigallocatechin gallate).Wykazano już, że EGCG jest silnym antyoksydantem i potężnie wpływa na ludzki metabolizm. Przekracza z łatwością barierę krew-mózg, a także usprawnia sygnalizację insuliny i wspomaga kontrolę glukozy we krwi.

Polscy naukowcy przedstawili swoje badanie w Nutrition Research.

Przeanalizowali 56 otyłych ludzi (BMI od 30 w górę), którzy mieli nadciśnienie i oporność na insulinę (objawy syndromu metabolicznego, który dramatycznie podnosi ryzyko cukrzycy, choroby serca, udaru i raka).

Uczestnikom badania podawano niskie dawki ekstraktu zielonej herbaty, zawierającego 208 mg EGCG.


Po trzech miesiącach okazało się, że badani doświadczyli poprawy:

- ciśnienia systolicznego i diastolicznego;

- glukozy we krwi na czczo;

- poziomów cholesterolu LDL;

- poziomów trójglicerydów;

- poziomów cytokin zapalnych TNFa i CRP.

Naukowcy z Polski przypominają, iż systemowe zapalenie jest kluczowym czynnikiem rozwoju i postępowania wielu chronicznych chorób, włączając w to raka oraz choroby sercowo-naczyniowe.

Udowodnili, że dietetyczny suplement z zielonej herbaty jest w stanie obniżyć poziomy wielu czynników powiązanych z syndromem metabolicznym u otyłych ludzi.

Przypomnijmy, że otyłość i nadwaga dramatycznie zwiększają ryzyko pojawienia się wielu upośledzających problemów zdrowotnych, takich jak wysokie ciśnienie krwi, skoki cukru we krwi, wysokie poziomy cholesterolu, wysokie poziomy tłuszczów oraz zapalenie systemowe.

Polscy badacze udowodnili, że nawet bardzo niewielkie dawki suplementów z ekstraktu z zielonej herbaty są w stanie obniżyć ryzyko tych wszystkich dolegliwości, a także na długą metę poprawić wyniki otyłych ludzi.

Komentarze do: Zielona herbata zwalcza choroby i wydłuża życie

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz