Szukaj

Zdrowie seniora: znaczenie witaminy D

Witamina D i jej znacznie są badane od wielu już lat. Pojawia się więc coraz więcej dowodów na jej kluczową rolę w zapobieganiu chronicznym i degeneracyjnym chorobom. Ostatnie prace w tej dziedzinie, opublikowane w magazynie Journal of Clinical Endocrinology and Metabolism, przyjrzało się 2 000 osób w wieku powyżej 55 lat.Naukowcy starali się ocenić powiązanie między fizyczną sprawnością tych osób a poziomami witaminy D w ich krwi.

Ocena fizycznej sprawności obejmowała między innymi wchodzenie po schodach, ubieranie się, rozbieranie się, wstawanie i siadanie na krześle, zdolność do 5-minutowego samodzielnego spaceru na zewnątrz i bez asysty, zdolność do korzystania z publicznego transportu.

Wiemy już na podstawie wcześniejszych badań, że starsza populacja (powyżej 65 lat) jest dwa razy mniej sprawna fizycznie, kiedy poziomy witaminy D w ich krwi wynoszą mniej niż 20 ng/ml, w porównaniu do osób z poziomami powyżej 30 ng/ml.

Podobne powiązania stwierdzono w najnowszych pracach dla osób z grupy wiekowej 55 – 65 lat.

Odkrycia te wspierają więc zalecenia dietetyczne, mówiące o istotnym znaczeniu utrzymywania zdrowych poziomów witaminy D.

Wielu ekspertów sugeruje, że bieżąca norma 30 ng/ml nie jest wystarczająca dla dobrego zdrowia i powinniśmy raczej starać się osiągnąć poziom 50 ng/ml krwi.

Wiele badań udowodniło już, że molekuła ta ma głęboki wpływ na zdrowie generalnie, a ponieważ populacja ludzka się starzeje, ważne jest, żebyśmy żyli nie tylko dłużej, ale też w lepszym zdrowiu.

Aby uzyskać poziom 30 ng/ml witaminy D we krwi, większość ludzi potrzebuje suplementacji w granicach 3 000 – 5 000 IU dziennie.

Ważne jest także to, że nadmierne poziomy tej molekuły we krwi – powyżej 100 ng/ml – są toksyczne i powodują utratę wagi, arytmię serca i anoreksję.

Najlepszym sposobem na uzyskanie witaminy D jest ekspozycja na słońce, choć czasami nie jest to możliwe. Jeżeli więc zażywasz suplementy, upewnij się, że jest to witamina D3, czyli najbardziej aktywna biologicznie postać tej molekuły.

Pokarmowe źródła witaminy D3 to: jajka, tłuste ryby (makrela, tuńczyk, łosoś), olej z wątroby dorsza, podroby oraz niektóre sery.

Komentarze do: Zdrowie seniora: znaczenie witaminy D

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz