Szukaj

Zdrowe serce - zalety diety opartej na otrębach owsianych w połączeniu z ćwiczeniami fizycznymi

Zdrowie mamy jedno, dlatego warto o nie dbać. Naprawdę niewiele trzeba, aby mieć serce jak dzwon. Otręby owsiane w codziennym jadłospisie i zestaw odpowiednich ćwiczeń są kluczem do sukcesu! Niejeden z nas krzywi się z niesmakiem na dźwięk słowa „otręby”. Tymczasem „nie taki diabeł straszny jak go malują”. Otręby owsiane w połączeniu z chudym jogurtem naturalnym lub maślanką i owocami smakują naprawdę dobrze i, co więcej, mają zbawienny wpływ na nasz organizm i serce.


Zapobiegają one powstawaniu zakrzepów, regulują ciśnienie krwi, a dzięki obecności beta-glukanu we frakcji błonnika pokarmowego, który jest jednym z istotniejszych składników otrąb owsianych – zmniejszają wchłanianie cholesterolu, przez co obniża się jego stężenie we krwi. Otręby owsiane zawierają również witaminę E, która chroni przed zmianami nowotworowymi, starzeniem się, ale przede wszystkim wzmacnia serce. Dodatkowo posiadają w swoim składzie nienasycone kwasy tłuszczowe, które to właśnie zapobiegają powstawaniu zakrzepów. Ich obecność jest szczególnie istotna ze względu na to, że nasz organizm nie jest w stanie sam ich wytworzyć.

Co więcej, otręby owsiane wspomagają dietę osób, które muszą schudnąć między innymi ze względu na problemy z sercem. Po pierwsze otręby owsiane pęcznieją w żołądku, co sprawia, że człowiek dłużej czuje się syty i nie musi tak często jak zwykle wracać do kuchni w celu „przejrzenia lodówki”. Po drugie zawartość witamin z grupy B oraz witaminy E poprawia sprawność i wytrzymałość organizmu, co ułatwia wykonywanie ćwiczeń fizycznych, które odgrywają niezwykle znaczącą rolę podczas pracy nad zdrowiem własnego serca i całego organizmu. Redukcja masy ciała, będąca wynikiem odpowiednio skomponowanej diety i aktywności fizycznej, zmniejsza ryzyko zawału.

Szczególnie w chorobach serca dieta oparta o otręby owsiane daje pożądane efekty. – twierdzi Aneta Czerwonogrodzka-Szynczyna, specjalista w zakresie żywienia człowieka i dietetyki, dietetyk Sante. – Należy jednak pamiętać, że zmiana przyzwyczajeń żywieniowych nie zawsze wystarczy. Dopiero w połączeniu z regularnymi ćwiczeniami  fizycznymi będziemy w stanie osiągnąć optymalne rezultaty - mieć lepsze samopoczucie, więcej energii, a ryzyko zapadnięcia na różnego rodzaju choroby serca znacznie się zmniejszy.


Zaskakująco wiele możemy osiągnąć dzięki prostym, ale systematycznym treningom. Obniżają one ciśnienie tętnicze, stężenie cholesterolu we krwi, ryzyko wystąpienia chorób sercowo-naczyniowych. Poprawiają wydolność serca, pomagają w przypadku choroby niedokrwiennej serca, mają dobroczynne działanie na przepływ krwi przez narządy. Osoby, które nigdy nie dbały przesadnie o własną kondycję, powinny zacząć od spokojnych, 10-minutowych spacerów. Później można je stopniowo wydłużać, zwiększając jednocześnie tempo. Najważniejsze jest, aby spacerować lub ćwiczyć regularnie. Dzięki temu osiągniemy lepsze efekty i bardziej poprawimy wydolność serca. Do spacerów można dodać jazdę na rowerze, tenis czy pływanie. Świetnie sprawdza się również ruchoma bieżnia na siłowni. Jeśli brakuje nam czasu, możemy wykorzystać codzienne czynności, takie jak podróż do szkoły czy do pracy. Zamiast pokonywać mniejsze odległości autobusem lub tramwajem, warto po prostu się przejść. Wysiłek fizyczny działa dobroczynnie nie tylko na serce. Dzięki niemu będziemy lepiej sypiać, łatwiej znosić stres, rzadziej chorować, czuć się rześko i młodo.


Zatem jeśli chcemy zachować szczupłą sylwetkę i zdrowe serce, pamiętajmy o tym, aby dbać o sprawność fizyczną i właściwą, przemyślaną dietę uzupełnioną o otręby owsiane. Połączenie takiego sposobu żywienia z treningiem fizycznym na pewno przyniesie wymierne korzyści i sprawi, że nasze życie będzie dłuższe, zdrowsze, a więc – co za tym idzie – również szczęśliwsze.

Dodatkowe informacje:

Firma Sante A. Kowalski sp. j. jest liderem na rynku żywności korzystnej dla zdrowia. Od pięciu lat, dzięki prowadzonej strategii oraz inwestycjom odnotowuje ciągły wzrost obrotów na poziomie 25% rocznie. Firma posiada już pierwsze miejsce na rynku musli i produktów sojowych. Od wielu lat eksportuje swoje produkty - do Wielkiej Brytanii, Litwy, Estonii, Szwecji, Austrii, Islandii, ale też na Bliski Wschód. W ciągu 17 lat działalności była wielokrotnie wynagradzana i wyróżniana. Trzykrotnie zdobyła tytuł w rankingu „Gazele Biznesu” (2005, 2006, 2007 r.), otrzymała statuetkę CoolBrands Polska 2006/07 i Laur Konsumenta 2005, została Liderem Przedsiębiorczości 2005, a w 2008 r. produkowana przez Sante Granola zwyciężyła w kategorii produkty śniadaniowe w konkursie HIT HANDLU. Portfolio firmy liczy obecnie ponad 100 produktów wspierających zdrowy tryb życia i odżywiania.

Komentarze do: Zdrowe serce - zalety diety opartej na otrębach owsianych w połączeniu z ćwiczeniami fizycznymi

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz