Szukaj

Zapach szparagów w toalecie. Czy Ty też to czujesz?

Być może czytając „Miłość w czasach zarazy” Garcia Marqueza część czytelników zwróciła uwagę na cytat: „ Mimo że nie był to sezon na szparagi, musiały być znalezione, bez względu na koszt, po to by mógł rozkoszować się oparami swojego własnego uperfumowanego moczu”.Być może część osób sama, tak jak pisarz, zauważyła, że po zjedzeniu szparagów ich mocz pachnie jak te warzywa. Oznacza to, że należycie do ekskluzywnego klubu osób, które potrafią dostrzec to zjawisko.

Już w 1975 roku kalifornijski chemik R.H. White zbadał mocz 115 osób, które zjadły wcześniej szparagi. Odkrył, że po przetrawieniu 100 gramów tych warzyw, w moczu pojawiało się od 2 do 5 miligramów dwóch specyficznych związków chemicznych, które „wydawały się być przyczyną zapachu”.

Jego badania zostały później opublikowane w magazynie Science.


Wiele lat później asystentka lekarska z dyplomem dietetyka, Alyssa Philips, zainteresowała się tym tematem. Na pierwszej randce ze swoim przyszłym mężem zauważyła zabawny efekt „pachnącego” szparagami moczu.

Jej mąż, kiedy podczas korzystania z łazienki poczuł ten dziwny zapach, był przekonany, że dodała czegoś dziwnego do kolacji. Sytuacja ta sprawiła, że Alyssa postanowiła zgłębić swoją wiedzę na temat tego zjawiska.

Okazało się, że wszyscy ludzie wytwarzają ten „zapachowy” związek, ale tylko niektórzy, a dokładnie 22 procent z nas, potrafi go wyczuć.

Naukowcy podejrzewają, że może to być związane z budową DNA, a osoby, które są w stanie wyczuć zapach szparagów podczas oddawania moczu, mają zapisane w nim dodatkowy element, który wyostrza ich zmysł węchu.

„Uważamy, że tajemnica stojąca za umiejętnością wyczuwania aromatu szparagów w moczu jest genetyczna”  - stwierdza dr Walter Gaman, lekarz rodzinny i partner w jednej z klinik w Dallas.


Komentarze do: Zapach szparagów w toalecie. Czy Ty też to czujesz?

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz