Szukaj

Wpływ diety na funkcje mózgu

Dzięki zaawansowanej technologii obrazowania naukowcy odkryli zależność pomiędzy tym, co jemy, a procesami myślowymi. Najnowsze badania dowodzą, że mechanizmy biologiczne zachodzące w mózgu mogą przyczyniać się do otyłości, cukrzycy i niepohamowanego apetytu.Jak twierdzą specjaliści, otyłość może wpływać na funkcje poznawcze. Obrazy mózgu sugerują, że w przypadku pomijania rano śniadania, po zobaczeniu zdjęć kalorycznych potraw, w mózgu zostaje aktywowany ośrodek odpowiedzialny za wzmaganie apetytu.

Pomijanie śniadania skutkuje również większą ilością jedzenia spożytego podczas lunchu.

Zaburzenia metabolizmu, takie jak cukrzyca, mogą upośledzać funkcje mózgu. Badania przeprowadzone na zwierzętach potwierdziły, że dieta bogata w cukier wpływa na receptory insuliny w mózgu i w efekcie może spowalniać procesy pamięciowe oraz umiejętność uczenia się.


Suplement omega-3 łagodzi jednak skutki nadmiernej ilości cukru i prowadzi do przynajmniej częściowej rekompensacji zmian.

Naukowcy są również w trakcie badań nad nowym związkiem mającym powodować blokadę konkretnych receptorów w mózgu, które odpowiadają za uczucie głodu i wzmaganie apetytu.

Lek znalazłby szerokie zastosowanie w leczeniu kompulsywnych zaburzeń odżywiania oraz otyłości.

„Nasze badania pokazują, że mózg, choć często pomijany w przypadku zaburzeń żywieniowych, pełni znaczącą rolę w ich leczeniu”, mówi Paul Kenny z The Scripps Research Institute na Florydzie, ekspert w dziedzinie uzależnień oraz otyłości. „Być może ustalenia te posłużą do zmniejszenia liczby otyłych w przyszłości.”

Komentarze do: Wpływ diety na funkcje mózgu

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz