Szukaj

Właściwości diety karaibskiej

Karaibskie menu składa się z wielu potraw, które przypominają te ze stołów europejskich. Najczęściej stosowanymi produktami do przyrządzania potraw są owoce morza i ryby, które serwowane są na tysiące sposobów. Co istotne dania z ryb są bardzo zdrowe i lekkie, a co za tym idzie nie przyczyniają się do powstawania różnorakich chorób.W kuchni karaibskiej ważną rolę spełniają owoce. Jednymi z głównych składników służących przygotowywaniu potraw są banany. Podaje się je w różnych postaciach. Podobnie istotnymi produktami są orzechy kokosowe, których miąższ i mleczko jest często używane do robienia sosów lub kremów.

Poza tym istotnymi składnikami kuchni karaibskiej są owoce chlebowca, mango, papaje, cytrusy i ananasy. Dzięki tym produktom kuchnia ta jest bardzo kolorowa i orzeźwiająca.

Jeżeli chodzi o warzywa to istotną rolę pełnią bataty i bulwy manioku. Produkty te zawierają dużo składników
odżywczych. Można je przyrządzać na różne sposoby. Dodatkowo często używa się arnoty, przy pomocy której można barwić dania. Ponadto służy ona do przyrządzania ostrego sosu, który stanowi doskonały dodatek do tradycyjnej potrawy z dorsza. Arnota ma dużo właściwości odżywczych. Działa nie tylko przeciwbakteryjnie i przeciwwymiotnie, ale również ściągająco i moczopędnie. Poza tym przeciwdziała zgadze, czerwonce i schorzeniom wątroby.


Wyspy karaibskie są także źródłem jagód ziela angielskiego, dlatego też tamte tereny są znane z wyśmienitych zalew do ryb i mięs, których składnikiem jest właśnie ziele angielskie. Poza tym do przyprawiania przypraw używa się często curry sporządzone według specjalnych receptur.  Głównymi składnikami curry z wysp są czosnek, papryczka, chili, kurkuma, kolendra i gorczyca.

Na Karaibach początek dnia z reguły wiąże się ze spożyciem placków manioku lub ryby. Obiad stanowi najczęściej posiłek złożony z mnóstwa warzyw i przypraw, które podawane są z rybą lub mięsem. Do tego najczęściej dodaje się placki kukurydziane z masłem, kluski, maniok, bataty, ryż pikantne ciastka lub duszone warzywa. Na deser najczęściej zjada się owoce tropikalne lub ciasta, puddingi, sosy bądź lody.

Kuchnia karaibska jest niezwykle smaczna, kolorowa i pachnąca. Charakterystycznym elementem jest także złożoność przypraw. Są one częstym składnikiem każdego posiłku. Kuchnia ta jest bardzo zdrowa, ponieważ opiera się głównie na rybach, owocach morza i warzywach. Poza tym występuje bardzo duża złożoność przepisów. Możliwe jest przyrządzenie jednego dania na kilkanaście sposobów.

Przykładowe danie

  • Sałatka tropikalna
Składniki potrzebne do przyrządzenia:

ananas, 2 banany, grejpfrut, 4 rambutany, mango, papaja, łyżka cukru, kieliszek likieru

Sposób przyrządzenia:


Wszystkie owoce należy obrać, pokroić i wymieszać. Następnie należy je posypać cukrem i skropić alkoholem. Przed podaniem sałatka powinna zostać włożona na pół godziny do lodówki.

Komentarze do: Właściwości diety karaibskiej

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz