Szukaj

Witamina D wraz z wapniem zmniejszają śmiertelność u osób starszych

Niedawno opublikowano wyniki nowego badania, przeprowadzonego przez Towarzystwo Endokrynologiczne. Artykuł na ten temat ukazał się w magazynie Journal of Clinical Endocrinology and Metabolism (JCEM). Prace te wyjaśniają, że witamina D, podawana wraz z wapniem, może zmniejszyć śmiertelność u seniorów.W ciągu ostatniej dekady, naukowcy nie przestają mówić o potencjalnych skutkach leczniczych i zdrowotnych przyjmowania witaminy D; a dowodów na słuszność tych twierdzeń jest coraz więcej.

Od dawna wiadomo, iż to "lekarstwo", przyjmowane z wapniem, zmniejsza ryzyko złamań kości.

Obecnie potwierdzono w badaniach, iż taka mieszanka może wydłużyć życie u starszego człowieka.

"Jest to najbardziej spektakularne i i największe badanie nad relacją niskiej śmiertelności u człowieka a witaminą D w korelacji z wapniem", powiedział główny autor badania, profesor medycyny Lars Rejnmark z Aarhus University Hospital w Danii.


"Nasze wyniki wykazały jednoznacznie zmniejszenie śmiertelności u starszych pacjentów, stosujących witaminę D wraz z wapnem", dodał jeszcze profesor Rejnmark.

W badaniu wzięło udział 1000 pacjentów, spośród których 90 procent to były kobiety z medianą wieku 70 lat. W ciągu trzech lat, umieralność spadła o 9 procent w przypadku pacjentów leczonych wyżej wymienionymi specyfikami.

"Niektóre badania sugerowały, iż wapń (z lub bez witaminy D) może mieć niekorzystny wpływ na układ krążenia", powiedział Rajnmark. "Chociaż nasze badania nie wykluczają takich skutków, okazało się, że wapń z witaminą D służą generalnie starszym pacjentom i poprawiają ich ogólny stan zdrowia."

Komentarze do: Witamina D wraz z wapniem zmniejszają śmiertelność u osób starszych

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz