Szukaj

Witamina D i wapń – niespełnione zalecenia dziennego spożycia

Wielu Amerykanów nie spełnia zaleceń spożycia wapnia i witaminy D, pomimo tak ważnej roli tych składników odżywczych na wszystkich etapach życia. Naukowcy ustalili poziom spożycia wapnia i witaminy D wśród konkretnych grup Amerykanów w celu zidentyfikowania tych, którzy najbardziej potrzebują uzupełnienia niedoborów.

Do badania wykorzystano dane National Health and Nutrition Examination Survey (2001 – 2008). Liczba próbek wyniosła 227 528. Uczestnicy prowadzili zapis danych dotyczących diety oraz informacje osobiste dotyczące płci, wieku, rasy, wagi, dochodów gospodarstw domowych, suplementów diety oraz stopniu stosowania diety wegetariańskiej. Metoda Narodowego Instytutu Raka została użyta do oszacowania zwyczajowego spożycia wapnia i witaminy D. Wyniki zostały porównane z Zalecanym Dziennym Spożyciem dla mieszkańców USA w wieku powyżej trzech lat.

- Nasze wyniki pokazały po raz pierwszy, że populacje mniejszościowe o niskich dochodach, z nadwagą lub otyłością mogą być narażone na większe ryzyko niedoboru wapnia i witaminy D. – mówi dr Taylor C. Wallace. - Wyniki pokazują, że duża część populacji USA nie otrzymuje odpowiedniej dawki wapnia i witaminy D z żywności. – dodaje.

Dzieci w wieku 4-8 lat były najbliżej uzyskania zalecanego poziomu spożycia nabiału, w porównaniu ze starszymi dzieci i dorosłymi w każdym wieku. Spożycie żywności bogatej w wapń i witaminę D zmniejszało się wraz z wiekiem u dorosłych. Dorośli, którzy stosowali suplementy bogate w  wapń i witaminę D wykazywali mniejszą częstotliwość wystąpienia niewydolności. Dieta wegetariańska nie miała wpływu na poziom spożycia wapnia i witaminy D. Ich nadmierne spożycie natomiast, czyli powyżej dopuszczalnej górnej granicy, utrzymywało się na niskim poziomie wśród wszystkich badanych populacji.
Wyniki przeprowadzonych badań mają ważne, praktyczne zastosowanie, ponieważ mogą pomóc w skupieniu się na zdrowiu publicznym oraz na kampanii informacyjnej związanej ze znaczeniem tych dwóch składników w utrzymaniu optymalnego zdrowia kości.

Tłumaczenie: Sara Borys

Komentarze do: Witamina D i wapń – niespełnione zalecenia dziennego spożycia

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz