Szukaj

Walczcie z głodem! Jedzcie insekty!

Organizacja FAO zachęca, aby kraje rozwijające się zainwestowały w hodowle insektów na wielką skalę. Takie podejście ma pozwolić na skuteczną z głodem na świecie. FAO (organizacja ONZ zajmująca się rolnictwem i żywnością) docenia przede wszystkim to, że hodowle insektów są tanie i ekologiczne.W dodatku, podkreśla FAO, na całym świecie insekty konsumowane są już przez 2 miliardy ludzi.

Jakie są zalety tych hodowli? Insekty rozmnażają się bardzo szybko, a więc stanowią szybko dostępne źródło żywności, a także mają niewielki wpływ na środowisko przez cały swój cykl życia, odnotowuje FAO.

Poza tym, aby wyprodukować kilogram mięsa wołowego, potrzebne jest 8 kg paszy. Natomiast aby wyprodukować kilogram insektów, potrzebujemy jedynie 2 kilogramów pożywienia, jak czytamy w raporcie FAO, który przedstawił w Rzymie Eduardo Rojas Briales.


Wiadomo też, że insekty są bardzo odżywcze, ponieważ zawierają wysokie poziomy protein, tłuszczów oraz minerałów.

Wielbiciele różnorodności i smakosze docenią to, że insekty można spożywać w całości, w proszku, w makaronach, z innymi produktami - możliwości są nieograniczone.

Entomofagia – bo taką nazwę nosi zjawisko jedzenia insektów – nie jest nowością. Powszechna jest w niektórych regionach Azji, Ameryki Łacińskiej i Afryki.

Hodowanie insektów jest wygodne, ponieważ można je karmić odpadami organicznymi i kompostem. Insekty zużywają mniej wody i produkują mniej gazów cieplarnianych niż bydło hodowlane, co również ma ogromne znaczenie z punktu widzenia ekologii.

Wcześniej już kilka firm lansowało posługiwanie się insektami na wielką skalę jako składnikiem odżywiania, przede wszystkim w dziedzinie akwakultury i hodowli drobiu.

FAO ocenia, że w 2030 na świecie będzie ponad 9 miliardów ludzi, których trzeba będzie jakoś wykarmić, tak samo jak miliardy zwierząt każdego roku.

Komentarze do: Walczcie z głodem! Jedzcie insekty!

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz