Szukaj

Uwaga na diety odchudzające

Francuska agencja ANSES (Agencja do spraw bezpieczeństwa sanitarnego produktów żywnościowych, środowiska i pracy, fr. Agence de sécurité sanitaire alimentation, environnement et travail), przyjrzała się dokładnie 15 rodzajom diet (w tym słynna dieta proteinowa doktora Pierre’a Dukan oraz równie słynna dieta doktora Atkinsa).W niedawno opublikowanym raporcie agencja ANSES podkreśla jak bardzo ryzykowne są te diety dla zdrowia osób, które ich przestrzegają.

Diety takie jak: dieta Atkinsa, cytrynowy detoks, dieta kalifornijska, dieta chronoodżywianie (czyli dieta doktora Alaina Delabos), dieta Cohen, dieta Mayo, dieta Fricker, dieta Montignac, dieta Weight Watchers, czy też jeszcze słynna zupa kapuściana… Zbyt bogate w proteiny, albo znów zbyt ubogie w cukry, takie są w rzeczywistości te wszystkie diety, które zostały szczegółowo przestudiowane przez francuską agencję ANSES.

Jak stwierdziła agencja ANSES, diety te są przyczyną bardzo niebezpiecznych niedoborów pokarmowych. Do takiej pewności agencja doszła dzięki licznym ekspertyzom naukowym.

Dokładniej mówiąc, w ponad 80% tych diet, dawki dostarczanych protein są wyższe niż jest to oficjalnie zalecane, podkreśla agencja ANSES. Tak jest na przykład, w szczególności, w przypadku diety doktora Pierre’a Dukan, który z tej diety zrobił swoją prawdziwą markę firmową. Ale, jeśli natomiast chodzi o dostarczanie włókien pokarmowych, dieta ta prowadzi do dostarczania dziesięciokrotnie mniejszych dawek niż jest to zalecane (dziennie).

W przypadku chronoodżywiania i diety Atkinsa, z kolei to dawki dostarczanych tłuszczów przekraczają zalecane normy. Poza tym, wiele diet (Mayo, Montignac faza 2 i Fricker 3, na przykład), nie pokrywają dziennego zapotrzebowania na wapń. Dwie fazy diety Dukana natomiast, zupełnie na odwrót, aż za bardzo obfitują w calcium.


Jeśli zaś chodzi o dostarczanie witamin D i C, bardzo często jest ich zbyt mało – w przypadku wielu diet. Niedobory są więc ewidentne i nie ulegają żadnej wątpliwości, według agencji ANSES.


Wśród zagrożeń, jakie te diety stanowią dla zdrowia, agencja Anses przywołuje między innymi zmniejszenie masy mineralnej kości, ryzyko złamań kości, redukcję niezbędnych kwasów tłuszczowych wielonienasyconych.

Francuska Agencja do spraw bezpieczeństwa sanitarnego produktów żywnościowych, środowiska i pracy obawia się także ryzyka zachorowania na raka jelita grubego, związanego z faktem, iż diety te są zbyt ubogie w cukry złożone oraz w włókna pokarmowe.

Agencja ANSES nawołuje do konsultacji z lekarzem, zanim podejmiemy jakąś dietę odchudzającą, a szczególnie w przypadku otyłości. Ponieważ, jeśli chodzi o otyłość i zdrowie, to nic nie może zastąpić zbilansowanego, zróżnicowanego odżywiania.

Komentarze do: Uwaga na diety odchudzające

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz