Szukaj

Uczucie sytości nie zależy od wielkiej porcji

Być może jesz prawie dwa razy tyle, ile ci potrzeba, po prostu ze względu na zbyt duże porcje, według badań naukowców z Cornell University. Prace opublikowano w Food, Quality and Preference. Badanie potwierdza koncepcję, że przyczyną jedzenia dla przyjemności - hedoniczny głód - jest raczej dostępność żywności niż już zjedzony posiłek, wyjaśnia Brian Wansink, współautor badania.Uczestnicy projektu mieli przed sobą talerz pełen przekąsek i mogli zjeść tyle, ile chcieli.

Jedna grupa miała na talerzu 100 gramów czekolady, 200 gramów szarlotki i 80 gramów chipsów ziemniaczanych, równowartość 1 370 kalorii.

Druga grupa otrzymała tylko 10 gramów czekolady, 40 gramów szarlotki i 10 gramów chipsów ziemniaczanych. W sumie, zaledwie 195 kalorii.

Pragnienie i głód uczestników oceniono na 15 minut przed i po jedzeniu.

Po zjedzeniu, uczestnicy wypełnili kwestionariusz oceniający każdy typ jedzenia pod kątem znajomości, upodobań i znudzenia nim. Okazało się, że uczestnicy, którzy otrzymali większe porcje, zjedli o 77% więcej niż uczestnicy z mniejszymi porcjami, czyli pochłonęli 103 dodatkowe kalorie.


Nie stwierdzono zaś różnic w poczuciu sytości między nimi. To oznacza, że nawet jeżeli większa porcje sprawia, że zjesz więcej, to i tak cię nie nasyci.

Jak dużo czekolady trzeba zjeść, aby być zadowolonym? Mniej niż połowę tego, co ci się wydaje, mówi Wansink. Jeśli chcesz kontrolować swoją wagę, ugryź i odczekaj 15 minut. Po tym czasie będziesz pamiętać - w głowie i w żołądku – że właśnie przekąsiłeś coś smacznego.

Według Ellen van Kleef, badanie to jest nadzieją dla tych, którzy uważają, że niektóre pokarmy są „złe”.

Jeśli masz na coś ochotę, może być to opcja dla ciebie: zjedz tę czekoladę, ale w mniejszej ilości, mówi.

Dietetyczka Suzanne Farrell twierdzi, że wyniki tych badań rozjaśniają problem kontroli konsumpcji u niektórych ludzi.

Nie zawsze rozumiemy nasz poziom głodu i sytości, powiedziała.

Farrell sugeruje, żeby ludzie, którzy starają się regulować konsumpcję, zadali sobie pytanie: Jak często jem, kiedy nie jestem głodny? Jak często czekam, aż poczuję głód? Jak często czuję się przepełniony? Czy wiem co to jest uczucie komfortowej sytości?

Komentarze do: Uczucie sytości nie zależy od wielkiej porcji

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz