Szukaj

Tłuszcze nasycone mają wpływ na jakość spermy!

Tłuszcze nasycone, takie jak te znajdujące się w pożywnych serach i mięsie, mogą powodować wśród mężczyzn znacznie więcej niż tylko uczucie przesycenia po posiłku - nowe badania pokazują, iż mają one również wpływ na zmniejszającą się liczbę plemników.Naukowcy odkryli, że młodzi Duńczycy, którzy jedli dużo nasyconych tłuszczów, mieli o 38% niższe stężenie plemników i o 41% mniejszą liczbę plemników w nasieniu, niż ci, którzy jedli najmniej tego tłuszczu.

"Nie możemy powiedzieć, że to ma związek przyczynowy, ale część badań wykazała, że spożycie tłuszczów nasyconych jest połączone z różnymi problemami, w tym także z liczbą plemników", mówi Tina Jensen, główna autorka badań z Rigshospitalet w Kopenhadze.

Jensen oraz jej koledzy po fachu zbadali 701 młodych duńskich mężczyzn, którzy byli w wieku około 20 lat, oraz sprawdziła badania kontrolne dla wojska przeprowadzone między 2008 a 2010.

Pytano o jedzenie, które mężczyźni spożywali w ciągu poprzednich trzech miesięcy, a następnie poproszono ich o próbki nasienia.


Następnie naukowcy podzielili wyniki na cztery grupy, w zależności od tego, ile poboru męskiej energii pochodzi z tłuszczów nasyconych, i porównali ile było produkowanej spermy w każdej grupie mężczyn.

Mężczyźni, którzy uzyskiwali mniej niż 11,2 procent energii z tłuszczów nasyconych, mieli średnie stężenie 50 milionów plemników na mililitr nasienia, a całkowita liczba plemników wynosiła około 163 milionów.

Światowa Organizacja Zdrowia definiuje każdą liczbę ponad 15 milionów plemników na mililitr nasienia jako normę.

W omawianym badaniu, u 13 procent mężczyzn w grupie spożywającej najmniej tłuszczów i u 18 procent mężczyzn w grupie spożywającej najwięcej tłuszczów, liczba ta spada poniżej tego zdefiniowanego poziomu.

Chociaż badanie nie może określić, czy inne czynniki stylu życia mogą być odpowiedzialne za takie wyniki, Jensen twierdzi, iż odkrycia jej i zespołu mogą częściowo wyjaśniać, dlaczego liczba plemników w męskim nasieniu maleje praktycznie na całym świecie. Twierdzi, iż otyłość jest przyczyną takiego stanu rzeczy, ale tłuszcze nasycone również nie pozostają bez winy.

Jest jeszcze zbyt wcześnie, aby polecić mężczyznom, obawiającym się o ilość plemników, ograniczenie tłuszczów nasyconych w diecie. Jednak nie jest to złym pomysłem, ponieważ ich nadmierne spożywanie związane jest z innymi problemami, takimi jak choroby serca i rak.

Komentarze do: Tłuszcze nasycone mają wpływ na jakość spermy!

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz