Szukaj

Suplementy diety nie poprawiają jakości życia osób starszych

Badania przeprowadzone w St. Michael’s Hospital dowiodły, że ćwiczenia umysłowe, takie jak komputerowe programy treningowe, są pomocne w zapobieganiu spadkowi zdolności poznawczych u zdrowych osób starszych, natomiast leki, produkty ziołowe lub suplementy witaminowe nie mają takiego działania.- Ta opinia jest niezwykle pomocna dla lekarzy i pacjentów, którzy chcieliby ułożyć idealną strategię zapobiegania spadkowi poznawczemu – mówi Dr Raza Naqvi z University of Toronto, główny autor badania.

Problem jest szczególnie ważny, biorąc pod uwagę fakt, że na zaburzenia funkcji poznawczych cierpi od 10 do 25% osób powyżej 70 roku życia. Zaburzenia cechują się osłabioną pamięcią i brakiem umiejętności podejmowania decyzji. Dysfunkcje te nie zakłócają codziennych czynności, jednak przysparzają wiele kłopotów cierpiącym na nie ludziom.


Naukowcy, w tym dr Sharon Straus, szef Knowledge Translation Program w szpitalu St. Michael, przyjrzeli się 32 randomizowanym próbom klinicznym, które objęły łącznie 25 000 pacjentów.

Nie znaleźli dowodów na to, że farmakologiczne metody leczenia wspomagają pamięć.

Także suplementy ziołowe (słynny gingko biloba), witaminy (np. witamina B6) i kwasy tłuszczowe (takie jak nienasycone kwasy tłuszczowe omega-3) nie okazały się pomocne w tej walce.

Za najefektywniejszy środek zostały uznane ćwiczenia umysłowe, takie jak intensywne komputerowe programy szkoleniowe, dzięki którym poprawia się pamięć, rozumowanie oraz prędkość przetwarzania informacji.

Dr Naqvi twierdzi, że następne badania powinny dotyczyć wpływu treningu poznawczego w zakresie profilaktyki zaburzeń poznawczych.

– Zachęcamy naukowców do przyjrzenia się łatwo dostępnym środkom, takim jak krzyżówki czy sudoku, które nie zostały do tej pory starannie zbadane pod tym kątem – powiedział.  Komentarze do: Suplementy diety nie poprawiają jakości życia osób starszych

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz