Szukaj

Studencie, zadbaj o swój umysł!

Koniec wakacji i początek roku akademickiego to czas kiedy trzeba powrócić do systematycznej nauki i wzmocnić koncentrację. Pomocna może okazać się odpowiednia dieta, która przygotuje umysł do wytężonej pracy. Powrót na studia zbiega się z początkiem jesieni, co tylko zwiększa problemy z przystosowaniem się do nowych zajęć oraz koniecznością intensywnej nauki.


Jesienna aura powoduje, że jesteśmy bardziej ospali i mamy mniej energii. Prostym sposobem na wzmocnienie pracy mózgu jest odpowiednia dieta, bogata w składniki, które  usprawnią koncentrację i zdolności uczenia się.


Warzywa i owoce


Studenci oprócz tego, że intensywnie pracują umysłowo, są zazwyczaj również aktywni fizycznie. Uprawiają sporty, często podróżują lub łączą studia z pracą, dlatego ich dieta powinna pokrywać  dzienne zapotrzebowanie na wszystkie składniki odżywcze. - Ważne, aby codzienne posiłki takich osób były spożywane regularnie, co 3 godziny, najlepiej pięć razy dziennie i składały się z produktów bogatych w białko, złożone węglowodany, owoce oraz warzywa – mówi Karolina Żmuda, dietetyk z Centrum Naturhouse.

W jadłospisie studenta powinny znaleźć się m.in. banany, które wpływają korzystnie na pracę mózgu, dostarczają energii i poprawiają pamięć, owoce jagodowe zawierające flawonoidy, a także gruszki, wzmacniające układ nerwowy, będące źródłem wielu cennych minerałów - potasu, magnezu, wapnia, żelaza, czy jodu.Orzechy i węglowodany


Na poprawę koncentracji nieoceniony wpływ mają włoskie orzechy, z uwagi na duże ilości magnezu i witaminy E. Przynajmniej raz w tygodniu w jadłospisie osób uczących powinny pojawić się ryby, bogate w kwasy omega 3, które znane są ze swoich licznych właściwości prozdrowotnych.

Dietetycy zalecają także spożywanie węglowodanów złożonych w postaci kaszy, pełnoziarnistego pieczywa, otrębów oraz warzyw strączkowych. Odpowiednią przekąską w trakcie nauki będą suszone owoce czy pestki słonecznika i dyni, zawierające cenne składniki mineralne, uzupełniające wszelkie niedobory w organizmie. Receptą na stres są produkty bogate w magnez (migdały, gorzka czekolada), które wspomagają pracę mózgu i łagodzą skutki zmęczenia.


Zielona herbata i woda mineralna


Regularne dostarczanie magnezu ma szczególne znaczenie w przypadku osób spożywających nadmierne ilości kawy, która wypłukuje z organizmu ten wartościowy pierwiastek, a także przyczynia się do zaburzeń snu i spadku koncentracji. - Dobrym zamiennikiem jest zielona herbata, która również zawiera kofeinę, przez co znana jest ze swoich właściwości pobudzających, ale przede wszystkim ma pozytywny wpływ na nasze zdrowie – m.in. oczyszcza organizm z toksyn – dodaje dietetyk z Naturhouse.

Popularne, słodkie napoje gazowane warto zastąpić naturalnymi sokami z warzyw, bez dodatku cukru. Zawierają one dużo błonnika, przez co wypełniają żołądek i dają uczucie sytości, dlatego są dobrym sposobem na zaspokojenie głodu między zajęciami. W torbie każdego studenta powinna się także znaleźć butelka wody mineralnej, która dzięki licznym minerałom pozwala zachować równowagę organizmu.

Komentarze do: Studencie, zadbaj o swój umysł!

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz