Szukaj

Spożywanie hamburgerów w restauracjach związane z większym ryzykiem otyłości wśród afroamerykańskich kobiet

Amerykanie, coraz częściej jedzą posiłki przygotowywane poza domem, zwłaszcza Afroamerykanie, którzy mają wyższe wskaźniki otyłości od reszty społeczeństwa amerykańskiego. Młodzi dorośli mają tendencję do częstszego jedzenia w restauracjach typu fast-food, zaś tego typu praktyki są częściej spotykane w dzielnicach mniejszościowych.

Jedne z badań wykazały, że częstotliwość jedzenia poza domem jest związana z większym przyrostem masy ciała niż w przypadku jedzenia w domu, zaś wcześniejsze badania skupiały się na tym, czy określone rodzaje posiłków spożywane w restauracjach typu fast-food i zwykłych restauracjach dają większy przyrost masy ciała.

Zespół badawczy z Boston University's Slone Epidemiology Center zbadał związek pomiędzy spożyciem posiłków w restauracji i ryzykiem stania się otyłym wśród dużej grupy młodych afroamerykańskich kobiet. Ich wyniki, opublikowane online w Ethnicity & Disease, dostarczają dowodów, że częstotliwość jedzenia hamburgerów w restauracji jest związana z wyższym ryzykiem otyłości. Wyższe spożycie napojów bezalkoholowych słodzonych cukrem, które są powszechnie konsumowane razem z posiłkami w restauracji, również związane jest z ryzykiem otyłości.

Badanie zostało przeprowadzone przy użyciu danych z Black Women's Health Study - trwającego monitorowania zdrowia 59 tys. afroamerykańskich kobiet, które rozpoczęło się w 1995 roku. Analiza objęła młode kobiety, w wieku od 21 do 39 lat, ponieważ większość przyrostu masy ciała następuje przed wejściem w wiek średni. Badane kobiety przy rozpoczęciu obserwacji nie były otyłe i nie miały wcześniej raka ani chorób układu krążenia. Ich dieta była oceniana dwukrotnie (w 1995 i 2001 roku) za pomocą kwestionariuszy oraz w oparciu o informacje na temat wagi uczestniczek, mierzonej co dwa lata, od początku badania do 2011 roku. Naukowcy zbadali zależność spożycia posiłków w restauracji (popijanych napojami bezalkoholowymi słodzonymi cukrem) z ryzykiem rozwoju otyłości (definiowanej jako wskaźnik masy ciała 30 kg/m2).

Naukowcy odkryli, że kobiety, które przynajmniej dwa razy w tygodniu jadły hamburgery w restauracji, po uwzględnieniu wielu czynników, w tym ogólnej jakości diety, były pod koniec badania o 26 % bardziej narażone na otyłość niż te, które rzadko jadały hamburgery. Ponadto, kobiety, które piły co najmniej dwa słodzone cukrem napoje bezalkoholowe dziennie były o 10 % bardziej narażone na otyłość niż te, które nie piły ich wcale.

Autorzy doszli do wniosku, że "identyfikacja indywidualnych posiłków lub napojów, które są związane ze zwiększeniem masy ciała stanowi podstawę dla konkretnych i prostych zaleceń mających pomóc w zapobieganiu otyłości."

Komentarze do: Spożywanie hamburgerów w restauracjach związane z większym ryzykiem otyłości wśród afroamerykańskich kobiet

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz