Szukaj

Spożycie winogron wiąże się ze zdrowszymi nawykami żywieniowymi

Z informacji zaprezentowanych przez przedstawicieli Academy of Nutrition and Dietetics na konferencji Food and Nutrition Conference and Expo (FNCE) w Filadelfii wynika, że konsumpcja winogron (w ich niealkoholowej formie jako świeżych owoców, rodzynek i 100-procentowych soków) wiąże się – zarówno u dzieci, jak i dorosłych - ze zdrowszymi nawykami żywieniowymi i zwiększonym przyjmowaniem składników pokarmowych.Naukowcy przeanalizowali dietę ponad 21 800 amerykańskich dzieci i dorosłych z okresu od 2003 do 2008 roku (wykorzystano do tego dane z National Health and Nutrition Examination Survey – NHANES).

Odkryto, że w przeciwieństwie do niejedzących winogron, konsumenci winogron i produktów z nich pochodzących przyjmowali więcej owoców, błonnika pokarmowego, wapnia, magnezu, potasu oraz witamin A, C i B6.

Przy czym warto wiedzieć, że błonnik, wapń i potas są szczególnie istotne dla ludzkiego organizmu, a większość Amerykanów nie uwzględnia tego w codziennej diecie.


U dorosłych konsumentów winogron i pochodzących od nich produktów zauważono także zwiększone, względem nie-konsumentów, wchłanianie warzyw, ziaren, orzechów i zbóż, oraz zmniejszone: tłuszczów ogólnie, tłuszczów nasyconych i cholesterolu.

Dr Carla McGill, prezentująca wyniki, powiedziała: „To interesujące zauważyć, że konsumenci winogron mieli w diecie nie tylko większą ilość zdrowego jedzenia, istotnych witamin i minerałów, ale także jedli mniej niezdrowego jedzenia, szczególnie tłuszczów stałych i dodatkowego cukru”.

Jean-Mari Peltier, dyrektor National Grape and Wine Initiative (NGWI) z Kalifornii, podkreśliła natomiast, że wnioski naukowców o związku między spożyciem winogron i zdrowszą dietą stanowią dobrą wiadomość dla samych konsumentów.

Winogrona, rodzynki i winogronowy sok to bowiem jedzenie, które ludziom po prostu smakuje.

Komentarze do: Spożycie winogron wiąże się ze zdrowszymi nawykami żywieniowymi

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz