Szukaj

Spirulina w diecie zmniejsza toksyczność miedzi

Śmiertelne dawki siarczanu miedzi mogą mieć wpływ na wątrobę i nerki w drastyczny sposób. Badania z udziałem szczurów wykazały, że nadmierna ekspozycja zmienia miedź w surowicy krwi, co wpływa na uszkodzenia wątroby, podniesienie martwicy i zapalenia w organizmie. Te śmiertelne dawki mogą wynosić nawet sto razy większe dzienne zalecane spożycie miedzi.

Jak spirulina reguluje toksyczność miedzi?

Badanie zostało przeprowadzone w Indiach w  Dziale Badań i Zoologii  Chidambaram College, badając wpływ spiruliny w  diecie i jej niewielkie toksyczne  ilości miedzi w karpiu . Naukowcy przebadali redukcję miedzi w oparciu o wykorzystanie żywności ze spiruliną, Naukowcy dodali spirulinę do diety ryby i patrzyli jak diety z dodatkiem spiruliny daje pozytywne wyniki. Ryby, które zostały przeładowane  metalem, rozpoczęły wydalenia go z ich ciał poprzez odpady. Pomiary miedzi w fekaliach wzrosły. Ponadto, sinice zmniejszyły parametry hematologiczne, obniżyły szanse na choroby krwi oraz toksyczność wątroby i nerek. Najbardziej skuteczna dawka spiruliny  wynosiła 6 % dodatkowo w diecie ryby.

Czym jest spirulina i jakie ma właściwości?

Niebieskozielona alga, bogata w białko, które jest w 85% trawione przez nasz organizm,  to właśnie spirulina. Zawiera ona także najwięcej beta-karotenu i kwasów nukleinowych, spośród wszystkich pokarmów roślinnych i zwierzęcych. Dodatkowo spirulina oczyszcza wątrobę i nerki z toksyn, buduje kości, obniża poziom złego cholesterolu, wspomaga odchudzanie i działa antyrakowo. Jest to silny antyoksydant, który używany jest w profilaktyce chorób nowotworowych, wzmacnia również system immunologiczny i regeneruje komórki układu nerwowego. Algi te normalizują także poziom cukru we krwi, biorą udział w procesie trawienia i używane są w terapii pacjentów chorych na AIDS. Poza tym spirulina opóźnia proces starzenia, zmniejsza skutki chemioterapii i często stosowana jest przy anemii, ponieważ posiada bardzo dobrze przyswajane żelazo. Obecnie odkryto nowe pozytywne korzyści, jakie można czerpać ze spiruliny.

Zobacz również:

Miedz jako składnik diety

Miedź jest naturalnie występującym wolnym metalem. Ciało używa tego metalu do różnych działań i reguluje jego odpowiednie ilości. Zbyt dużo miedzi źle wpływa na pracę nerek i wątroby dlatego może być szkodliwe. Odpowiednia ilość jest niezbędna. U pewnych sinic     o nazwie Spirulina stwierdzono zmniejszenie toksyczności miedzi oraz poprawę krwi i zwiększenie wzrostu u ryb. To działanie modulujące, jak pokazano w tym badaniu, skutecznie eliminuje nadmiar miedzi uzyskany przez przeciążone przez niego wody, gleby i powietrze. Badanie to może pomóc ludziom pozbyć się toksycznych ilości miedzi z organizmu.

Odpowiednia ilość miedzi jest niezbędna

Miedź jest niezbędnym składnikiem odżywczym, odgrywa ważną rolę w tworzeniu hemoglobiny, w metabolizmie leków, w biosyntezie katecholamin oraz w metabolizmie węglowodanów. Jest również zaangażowany w sieciowania kolagenu, keratyny i elastyny. Niektóre enzymy są zależne od miedzi i działają w celu zmniejszenia aktywowanych form tlenu i tlenu cząsteczkowego. W Stanach Zjednoczonych, niedobór miedzi występuje rzadko. Toksyczność miedzi, z drugiej strony, to coraz większym problem.

Duża ilość miedzi jest niebezpieczna

Ludzie spożywają zazwyczaj nie więcej niż szacowana dzienna dawka miedzi, która leży między 1,0 i 1,3 mg na dzień, a w pewnych okolicznościach metal może opierać się w organizmie, jeśli komórki nie działają prawidłowo. Ostre narażenie na metal może uderzyć w niektórych środowiskach, szczególnie jeśli ludzie są narażeni na dodatkową miedź przez drogi oddechowe lub wchłaniają ją z wody lub gleby przeciążonej tym składnikiem. Ci, którzy pracują w pobliżu hut miedzi mogą wdychać nadmierne ilości miedzi. Miedź może także wpływać z rur do wody. EPA zidentyfikowała niebezpieczne poziomy miedzi w próbkach gleby z co najmniej  1647 miejsc porządkowych. Miedź, łatwo wchłania się z własnego żołądka i jelita cienkiego, może przeciążać przewód pokarmowy i powodować bóle brzucha, nudności i wymioty.

Katarzyna Bałdyka

Komentarze do: Spirulina w diecie zmniejsza toksyczność miedzi

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz