Szukaj

Słodkie napoje przyczyną 180 000 zgonów!

Aż 180 000 zgonów na całym świecie było powiązanych ze spożywaniem słodkich napojów - mówią najnowsze badania ogłoszone na spotkaniu American Heart Associaton. Szczególnie napoje słodzone cukrem - włączając w to napoje gazowane, sportowe oraz owocowe - przyczyniły się w 2010 roku do 133 000 zgonów powiązanych z cukrzycą, do 6000 powiązanych z rakiem i do 44 000 powiązanych z chorobami serca.- Nasze badania z 2010 roku ukazały, że ok. 25 000 zgonów w Stanach Zjednoczonych było powiązanych z piciem napojów dosładzanych cukrem - powiedział w oświadczeniu dr Gitanjali M. Singh z Harvard School Of Public Health.

Ustalenia oparte są na danych z 2010 roku, pochodzących z badania Global Burden of Diseases i dotyczących spożywania napojów słodzonych w krajach całego świata.

Okazało się, że Ameryka Łacińska i Karaiby odnotowały najwięcej zgonów związanych z cukrzycą spowodowaną piciem napojów słodzonych - 38 000. Tymczasem, śmierci spowodowanych chorobami serca, związanych ze spożywaniem tego typu płynów, najwięcej było we wschodniej oraz centralnej Europie, a także w Azji- aż 11 000.Z 15 najbardziej zaludnionych państw uwzględnionych w analizie, Meksyk miał największy wskaźnik śmiertelności spowodowanej piciem napojów dosładzanych - 317 zgonów na milion dorosłych mieszkańców. Krajem z najmniejszym wskaźnikiem była Japonia - 10 zgonów na milion dorosłych.

Ponieważ wyniki nie zostały jeszcze opublikowane, na razie należy uznać je za wstępne. Jednakże nie można zapominać o innych badaniach, które również  wykazały powiązania pomiędzy spożywaniem zbyt wielu napojów zawierających cukier a zagrożeniem dla zdrowia.

Najnowsze badanie zostało opublikowane miesiąc temu w PloS ONE. Pokazuje ono istnienie związku pomiędzy cukrem w diecie a cukrzycą typu 2. Czekając na wyniki omawianych tu prac, zwróćmy uwagę, ile cukru znajduje się w naszym pożywieniu.

 

 

Komentarze do: Słodkie napoje przyczyną 180 000 zgonów!

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz