Szukaj

Słodzone napoje i jedzenie zwiększają ryzyko wystąpienia chorób serca u nastolatków

Nakowcy z Emory University donoszą, że nastolatki, których dieta zawiera dużo słodkich napojów i żywności, są - podobnie jak dorośli - bardziej narażeni na choroby serca.


Wśród 2157 dzieci, które brał udział w badaniu National Health and Nutrition Examination, średnia dzienna ilość spożywanego cukru dodawanego do produktów spożywczych wynosiła 119 gram (479 kalorii), co stanowiło 21,4 procent wszystkich kalorii dostarczonych organizmowi przez nastolatków w ciągu dnia.

- Musimy być świadomi tego, ile cukru spożywamy - powiedziała szef zespołu badawczego Jean Welsh.

- Cukier znacząco przyczynia się do dostarczania kalorii do naszego organizmu, a ponadto istnieją pewne uwarunkowania, które mogą okazać się niezwykle niekorzystne dla zdrowia - powiedziała Welsh.

- Zarówno gazowane jak i niegazowane napoje słodzone są głównym źródłem dodatkowego cukru oraz kalorii, a przy tym nie zapewniają żadnych innych, ważnych składników odżywczych.

Jak dodała Welsh, świadomość negatywnego wpływu dodatkowego cukru może pomóc ludziom, w szczególności nastolatkom, zmniejszyć ilość jego spożycia.

- Rodzice i młodzież muszą zdać sobie sprawę z ilości dodatku cukru w ich diecie oraz z tego, że jego spożycie może doprowadzić do niekorzystnych konsekwencji zdrowotnych - jeśli nie teraz, to w przyszłości - podkreśliła.

Raport z badań opublikowano 10 stycznia w internetowym wydaniu czasopisma Circulation.

Zespół pod kierownictwem Welsh zaobserwował, że młodzież spożywająca największą ilość dodatkowego cukru miała o 9 procent wyższy poziom złego cholesterolu (LDL) oraz 10 procent wyższe stężenie triglicerydów (inny rodzaj tłuszczu we krwi) w porównaniu z osobami, które spożywały najmniej cukru dodanego do napojów i jedzenia. Osoby, które spożywały najwięcej cukru miały również niższy poziom dobrego cholesterolu (HDL) we krwi od osób spożywających najmniej cukru.


Ponadto naukowcy u spożywających najwięcej cukru dzieci stwierdzili występowanie objawów oporności na insulinę, która może prowadzić do cukrzycy oraz zwiększyć ryzyko chorób serca.


American Heart Association zaleciło górną granicę spożycia dodatkowych cukrów w oparciu o zapotrzebowanie na kalorie. - Większość kobiet (w tym nastolatek) powinno spożywać dziennie nie więcej niż 100 kalorii w postaci dodatkowych cukrów, a większość mężczyzn nie więcej niż 150 kalorii - możemy przeczytać w zaleceniu stowarzyszenia.

Jednym z zastrzeżeń dotyczącym wniosków opublikowanych w raporcie jest fakt, że z powodu sposobu przeprowadzenia badania nie jest jasne czy dodany cukier spowodował zróżnicowanie poziomów cholesterolu - wiadomo tylko, że miał on z nim związek. Ponadto dane na temat nastolatków pobrano tylko jednego dnia, a więc mogą one nie odzwierciedlać normalnej, codziennej diety - zauważają naukowcy.

Wypowiadając sie na temat badania dr David L. Katz, dyrektor Prevention Research Center na Yale University School of Medicine, stwierdził, że „badanie to nie dowodzi, że obecność cukru w diecie stanowi czynnik ryzyka wystąpienia problemów natury kardiologicznej, ale wyraźnie to sugeruje”.

Według Katza raport z badań niesie ze sobą trzy ważne przesłania. Po pierwsze, spożycie cukru w reprezentatywnej populacji nastolatków jest niemal dwukrotnie wyższy od zalecanej ilości.

Po drugie, im większe spożycie cukru tym większe ryzyko wystąpienia objawów sercowych, wliczając zły cholesterol (LDL) oraz niski poziom dobrego cholesterolu (HDL). Po trzecie, szkody zdrowotne spowodowane przez nadmiar cukru są większe w przypadku młodzieży z nadwagą.

- Cukier nie jest bynajmniej jedynym zagrożeniem żywieniowym dla zdrowia młodzieży czy dorosłych - powiedział Katz. 

- Jednak teraz mamy dowody na to, że należy go zaliczyć do istotnych zagrożeń dla obydwu grup. Obniżenie spożycia cukru przez młodzież, aby nie „wyrosła” ona na dorosłych z cukrzycą lub chorobami serca, jest uzasadnionym priorytetem do uwzględnienia w ramach zdrowego żywienia zbiorowego - stwierdził.

Komentarze do: Słodzone napoje i jedzenie zwiększają ryzyko wystąpienia chorób serca u nastolatków

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz