Szukaj

Skutki petycji nastolatki w sprawie napoju Gatorade

Bromowany olej roślinny (BVO) to składnik zawierający pierwiastek bromu, który jest obecny w preparatach ognioodpornych. Małe ilości BVO są używane w Stanach Zjednoczonych w produkcji napojów o smaku cytrusowym, aby uzyskać równomierne rozmieszczenie aromatu. BVO był obecny w napojach o nazwie Gatorade o smaku pomarańczowym i o smaku lemoniady oraz innych pomniejszych marek, produkowanych przez koncern PepsiCoInc.Po petycji 15-latki z Missisippi PepsiCoInc wycofuje kontrowersyjny składnik chemiczny ze swojego napoju.

Sarah Kavanagh, czyli nastolatka, która rozpoczęła szum wokół Gatorade, napisała apel na portalu Change.org, gdzie zwróciła się z prośbą do koncernu PepsiCo o usunięcie bromowanego oleju roślinnego z listy składników napoju Gatorade.

Uzyskała ponad 200 tys. głosów poparcia.

Zamieszczając petycję na Change.org pomyślałam, że to może się udać. Liczyłam, że mogę mieć duże poparcie, bo nikt przecież nie chce połykać preparatu ognioodpornego, szczególnie pijąc napój, który kojarzony jest ze zdrowiem, mówi Sarah w swoim oświadczeniu na Change.org.


Ale biorąc pod uwagę tak dużą firmę, nie było wiadomo czy uda nam się wygrać,
dodaje.

Według Center for Science in the Public Interest, grupy zajmującej się bezpieczeństwem żywności, BVO jest słabo zbadanym i potencjalnie niebezpiecznym składnikiem żywności i nie ma powodu dodawania go do Gatorade lub do innych napojów.

Gratuluję PepsiCo podjęcia rozsądnej decyzji i dobrowolnego wycofania bromowanego oleju roślinnego z listy składników Gatorade. Bez czekania na oficjalny, sądowy nakaz usunięcia tego składnika, powiedział w swoim oświadczeniu Michael Jacobson, dyrektor wykonawczy grupy.

Molly Carter, rzecznik prasowy Gatorade, mówi, że napoje bez dodatku BVO będą dostępne w Stanach Zjednoczonych w ciągu najbliższych kilku miesięcy.

Proces wycofywanie napojów zawierających BVO i zastępowania ich tymi bez BVO trwa już od jakiegoś czasu i nie jest to odpowiedź na petycję Sarah Kavanagh, 15-latki z Hattiesburgw stanie Mississippi, wyjaśnia rzeczniczka.red. Elżbieta Reimann

Komentarze do: Skutki petycji nastolatki w sprawie napoju Gatorade

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz