Szukaj

Skuteczność wielu sposobów na podniesienie IQ potwierdzona naukowo

Badania opublikowane w Perspectives on Psychological Science potwierdziły, że wzbogacanie diety dziecka w olej z ryb, wysłanie go do dobrego przedszkola czy interaktywne czytanie może mieć wpływ na jego iloraz inteligencji. Naukowcy John Protzko, Joshua Aronson i Clancy Blair z New York University zestawili ze sobą wyniki istniejących badań w celu stworzenia bazy danych („Database of Raising Intelligence”), dzięki której będzie możliwe określenie skutecznych sposobów na podniesienie ilorazu inteligencji.Wszystkie badania wykorzystywane przy tworzeniu bazy były przeprowadzane na osobach, u których nie stwierdzono upośledzenia intelektualnego oraz skupiały się na ingerencjach długoterminowych, stosowano w nich powszechnie uznane metody pomiaru oraz, co najważniejsze, opierały się na randomizowanych badaniach kontrolnych.

Analiza danych wykazała, że pewne ingerencje dotyczące diety i środowiska mogą podnosić iloraz inteligencji dzieci.

Otóż wzbogacanie diety ciężarnych i noworodków w wielonienasycone kwasy tłuszczowe Omega-3 powodowało wzrost IQ dzieci o ponad 3,5 punkta – można to wytłumaczyć tym, że kwasy te dostarczają budulca dla komórek nerwowych, którego organizm sam nie produkuje.


Jednak działanie innych suplementów diety, takich jak żelazo, witaminy z grupy B, ryboflawina, tiamina, niacyna czy cynk nie zostało potwierdzone ze względu na brak odpowiedniej ilości badań.

Natomiast interaktywne czytanie powodowało wzrost IQ o ponad 6 punktów, jednak jedynie u dzieci do 4 roku życia, co sugerowałoby, że może ono oddziaływać na inteligencję poprzez przyspieszanie rozwoju językowego.

Wykazano również, że uczęszczanie do przedszkola może powodować wzrost IQ o ponad 4 punkty. Uważa się, że wynika to z częstszego wystawienia na język lub z ogólnej złożoności środowiska.

Co ciekawe nie znaleziono dowodów na to, że ingerencje rozpoczynane we wczesnym dzieciństwie są skuteczniejsze od tych, które zaczęto stosować później.

Według Protzko, w szczególności ustalenie związku między kwasami tłuszczowymi a inteligencją jest odkryciem rozbudzającym ciekawość badaczy i motywującym do dalszych badań.

Komentarze do: Skuteczność wielu sposobów na podniesienie IQ potwierdzona naukowo

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz