Szukaj

Rozmiar płatków zbożowych decyduje o ilości spożywanych kalorii

Naukowcy z państwowego Uniwersytetu w stanie Pensylwania, w trakcie badań nad żywieniem, natknęli się pewne zabawne zjawisko. Możliwe jest zjedzenie większej ilości płatków niż zazwyczaj się spożywa, mimo zmniejszenia ilości wsypywanych płatków do miski.

Ogólne wytyczne żywieniowe definiują zalecane wielkości porcji podając miary objętościowe, takie jak ilość szklanek. Taki sposób opisu ilościowego jest niejednoznaczny, bo nie bierze pod uwagę różnych wersji tego samego produktu żywieniowego, co ma duży wpływ na ostateczną ilość spożywanego jedzenia.

Profesor Barbara Rolls, zajmująca się technologią żywienia na Uniwersytecie w Pensylwanii, stwierdza, że konsumentom w tych czasach bardzo trudno ocenić odpowiedni rozmiar porcji. Główną przyczyną jest różnorodność form tych samych produktów - wielkość pojedynczych kawałków, ich napowietrzenie oraz sposób zajmowania danej objętości naczynia. To wprowadza dodatkowe trudności w zorientowaniu się ile, należy nałożyć i zjeść. Dla większości artykułów spożywczych nie ma określonych wielkości porcji, zależnych od ich parametrów fizycznych, zmieniających ich objętość: napowietrzenie, gotowanie oraz rozmiar i kształt osobnych cząstek.

Ciężar i energia zawarte w określonej objętości jedzenia, odbiegają od siebie, przez co wprowadzają znaczą trudność w zachowaniu równowagi energetycznej.

Rozgniatanie płatków pozwala na przyjęcie większej ilości kalorii

W celu przeprowadzenia testu, który wykaże związek między objętością jedzenia, a ilością dostarczanych kalorii, grupa badawcza rozdrobniła płatki śniadaniowe tak, żeby płatki o tej samej wadze zajmowały mniejszą objętość miski.

41 dorosłych osób, które wzięły udział czterotygodniowym badaniu, jadło płatki na śniadanie raz w tygodniu. Uczestników zaopatrzono w płatki pszeniczne w różnym rozmiarze: standardowe oraz zmniejszone do 80%, 60% i 40% ich początkowej wielkości. Nie było żadnych ograniczeń co do ilości spożywanych płatków.

Opublikowane wyniki pokazują, że w miarę zmniejszania się wielkości płatków, uczestnicy napełniali miski mniejszą ich ilością, jednak pomimo mniejszej objętości jedzenia uczestnicy przyswoili większą jego ilość i tym samym większą dawkę energii. Jednocześnie wszyscy byli przekonani, że za każdym razem spożywali mniej więcej taką samą ilość kalorii.

Przy podaniu drobniejszych płatków ludzie biorą ich mniej, sądząc, że przyswoją identyczną porcję kalorii, co przy płatkach standardowego rozmiaru, ale jednak kończy się to dla nich wyraźnym przejedzeniem.

Testy wykazały, że nie zdajemy sobie sprawy z tego, jak różnorodność artykułów spożywczych wpływa na ilość konsumowanego przez nas jedzenia. Rekomendowane  wielkości porcji powinny być dostosowane do cech charakteryzujących danych produkt - mniejsza objętość przy mniejszym rozmiarze pojedynczych kawałków i większa objętość przy kawałkach bardziej rozłożystych lub napowietrzonych.

Komentarze do: Rozmiar płatków zbożowych decyduje o ilości spożywanych kalorii

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz