Szukaj

Przyjmiesz więcej kalorii, jeśli nie koncentrujesz się na jedzeniu

Ludzie, którzy jedzą posiłki albo przekąski podczas oglądania telewizji, grania w gry komputerowe lub czytania, mają duże prawdopodobieństwo przyjęcia większej ilości kalorii za jednym razem, w szczególności w porze wieczornej, jak wynika z analizy danych z wielu wcześniejszych badań, opublikowanej w American Journal of Clinical Nutrition. Analizą kierował dr Eric Robinson z University of Liverpool, UK.Według Robinsona, brak skupienia podczas jedzenia może wiązać się ze wzrostem ilości spożywanego jedzenia o 50%. Z drugiej strony, pamiętanie o tym, co już zjedliśmy podczas poprzedniego posiłku, zmniejsza konsumpcję w następnych.

- Mimo że planujemy, co i kiedy zjemy, z pozorną łatwością, decyzje te są jednak bardzo złożone i łatwo ulegają zmianom - mówi Suzanne Higgs, współautorka badania oraz psycholog na University of Birmingham w UK.

Naukowcy sklasyfikowali zwyczaje żywieniowe jako 'uważne', czyli spokojne spożywanie posiłku, podczas którego kontroluje się ilość spożytego pokarmu, lub całkowite przeciwieństwo, czyli 'roztargnione'. Ludzie z drugiej grupy nie zwracają większej uwagi na jedzenie, przez co nie są świadomi dokładnej spożytej ilości.

Robinson ze swoimi współpracownikami posłużyli się naukową literaturą oraz 24 badaniami przeprowadzonymi między 1997 a 2011 rokiem, które spełniały ich główne kryterium - opierały się na eksperymentach, w których podstawowym elementem było zmanipulowanie uwagi oraz pamięci uczestników dotyczącej spożytego jedzenia.


Wszystkie badania były ściśle kontrolowane i monitorowane, jednak każde z nich przedstawiało inną metodę manipulacji uczestnikami, ich uwagą i świadomością.

Na przykład, w jednym z badań, dorośli mężczyźni oraz kobiety oglądali telewizję podczas jedzenia. W innym, uczestnicy jedli orzechy pistacjowe, których łupinki badacze natychmiastowo usuwali sprzed oczu badanych, aby uczestnicy nie byli świadomi, ile orzechów już zjedli.


Eksperymenty objęły od 14 do 122 uczestników, a 18 z 24 badań zrealizowali studenci uniwersytetu w ramach zajęć. Niemal wszyscy uczestnicy badań mieli odpowiednią masę ciała, nie mieli nadwagi, ani nie byli otyli.

- Analiza badań sugeruje znaczącą różnicę między uczestnikami, których uwagę rozpraszano podczas posiłków, a tymi, którzy jedli w spokoju - stwierdziła Higgs.

Średnio, rozpraszanie podczas jedzenia zwiększa ilość przyjętego pokarmu o 10 procent, w porównaniu do jedzenia w spokoju. Jednocześnie, rozpraszanie wiązało się z większą konsumpcją przy późniejszym posiłku - o ponad 25%.

Dla kontrastu, myślenie o poprzednim posiłku zmniejszało ilość skonsumowanego jedzenia o 10 procent. Myślenie o ilości spożytego jedzenia w trakcie bieżącego posiłku nie zmniejszało natomiast konsumpcji.

Naukowcy prowadzący badanie udowodnili też, że uważne jedzenie może być połączone z utratą masy ciała, co może być alternatywą dla intensywnego liczenia kalorii.

 

 

 


 

Komentarze do: Przyjmiesz więcej kalorii, jeśli nie koncentrujesz się na jedzeniu

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz