Szukaj

Potrafisz ćwiczyć silna wolę?

Według najnowszych badań naukowców z Weight Control and Diabetes Research Center w The Miriam Hospital, wystarczy odrobina ćwiczeń, aby polepszyć swoją zdolność samokontroli i schudnąć. Badacze odkryli, że osobom o silniejszej woli udało się schudnąć więcej, zwiększyć swoją aktywność fizyczną, przyjmować mniej kalorii i częściej bywać na spotkaniach grupy wsparcia dla odchudzających się.To samo dotyczyło osób, których zdolność samokontroli zwiększyła się w czasie sześciomiesięcznej behawioralnej terapii odchudzającej. Wyniki badań opublikowano w czasopiśmie „Obesity Research and Clinical Practice”.

Podczas gdy wyniki badań mogą wydawać się oczywiste, główna autorka badania, dr Tricia M. Leahey z Weight Control and Diabetes Research Center w The Miriam Hospital wskazuje na to, że do tej pory naukowcy rzadko skupiali się na wpływie samokontroli na proces chudnięcia.

Leahey twierdzi, że ćwiczenie silnej woli jest jak rozbudowywanie masy mięśniowej.

„Im bardziej ją trenujesz poprzez niskotłuszczową dietę, ćwiczenie, nawet jeśli czujesz, że nie za bardzo lubisz to robić, chodzisz na spotkania grupy nawet wtedy, gdy wolałbyś zostać w domu, tym bardziej rozbudowuje się twój „mięsień” samokontroli i prawdopodobnie gubisz więcej kilogramów oraz poprawiasz stan swojego zdrowia”, mówi Leahey.

Naukowcy przeprowadzili dwa badania, aby zweryfikować, jaką rolę w behawioralnej terapii odchudzającej odgrywa kontrola nad samym sobą.


Pierwszy eksperyment dotyczył 40 osób uczestniczących w sześciomiesięcznej behawioralnej terapii odchudzającej. Obejmowała ona cotygodniowe sesje prowadzone przez dietetyka, fizjologa wysiłku fizycznego i/lub psychologa behawioralnego oraz ważenie.


Wszystkim uczestnikom zalecono niskokaloryczną i niskotłuszczową dietę oraz aktywność fizyczną. Na koniec sesji przetestowano ogólną zdolność badanych do samokontroli za pomocą zadania z użyciem dynamometru. Polegało ono na zmierzeniu, jak długo uczestnicy będą w stanie ściskać siłomierz, przezwyciężając w ten sposób ból, uczucie dyskomfortu i chęć przerwania zadania.

Drugie badanie polegało na sprawdzeniu, czy zmiany w zdolności do samokontroli były związane z przestrzeganiem zaleceń i wynikami terapii.

23 uczestników sześciomiesięcznej behawioralnej terapii odchudzającej, podobnie jaki ci z pierwszego eksperymentu, przeszli pomiar umiejętności kontrolowania samych siebie – tym razem zarówno przed rozpoczęciem, jak i po zakończeniu terapii.

Naukowcy stwierdzili, że uczestnicy obu eksperymentów, którzy w czasie terapii stracili 10 procent swojej wyjściowej masy ciała (co może obniżyć ryzyko chorób serca, cukrzycy i innych schorzeń związanych z otyłością), charakteryzowali się większą zdolnością do samokontroli niż ci uczestnicy leczenia, których osiągnięcia w tym względzie były mniej spektakularne.

Jednostki, które w drugim badaniu wykazały wzrost zdolności do panowania nad sobą, schudły więcej, uczestniczyły w większej ilości spotkań grupy wsparcia, wykonywały więcej ćwiczeń fizycznych i przestrzegały zdrowszej diety. 

„Wyniki przeprowadzonych badań sugerują, że zdolność do samokontroli potencjalnie poddaje się kształtowaniu, a trening nieulegania impulsom może pomóc ludziom w schudnięciu, przestrzeganiu zdrowszej diety i zwiększeniu fizycznej aktywności”, stwierdziła Leahey. „W przyszłości terapie odchudzające powinny mieć na celu trening silnej woli i samokontroli jako sposób polepszenia osiąganych rezultatów”.

Komentarze do: Potrafisz ćwiczyć silna wolę?

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz