Szukaj

Policzyć kalorie przy pomocy prostego zdjęcia

Naukowcy amerykańscy opracowali metodę obliczania liczby kalorii i rozmiaru danego dania przy pomocy zwykłego zdjęcia. Artykuł na ten temat ukazał się w Measurement Science and Technology, a jego autorami są badacze z University of Pittsburgh w Stanach Zjednoczonych.Metoda ta bierze za punkt odniesienia talerz, na którym leży danie.

Poprzednie badania także próbowały osiągnąć ten sam rezultat, posługując się zdjęciami zrobionymi przez smartfona. Jednakże badacze podkreślali, że taka metoda nie była zbyt łatwa dla konsumentów, którzy mogli po prostu krępować się przeprowadzania takiej analizy w restauracji przy innych gościach.

Dlatego naukowcy wymyślili mały aparat fotograficzny, ukryty w guziku, który można przyczepić do ubrania na poziomie klatki piersiowej.

Jak to działa? Biorąc pod uwagę to, że talerz, na którym leży danie, jest standardowych rozmiarów, system oblicza dokładne położenie dania na talerzu.


Następnie program dzieli danie na segmenty, posługując się formułą matematyczną opartą na takich czynnikach jak kolor, kontrast i stopień krzywizny, w celu oddzielenia jednego przedmiotu od drugiego.

Kiedy kształty każdego produktu są już określone, program kojarzy je z formami geometrycznymi 3D, pochodzącymi z biblioteki – co ma na celu określenie, o jaki produkt chodzi.

Na przykład, trójkątny kształt zazwyczaj będzie pizzą albo tartą. W zależności od tego, która forma odpowiada najlepiej tej obserwowanej na talerzu, program oblicza liczbę kalorii na podstawie danych oficjalnych.

Jak zapewniają Amerykanie, margines błędu wynosi marne 3,7%. Dla porównania, człowiek szacując liczbę kalorii, myli się średnio w 20%.

Program przetestowano już na 17 różnych produktach (stek, brokuły, chleb) i uzyskano raczej przekonujące rezultaty.

Jednakże problemy pojawiły się w przypadku niektórych produktów: porcja keczupu była zbyt mała, aby określić jej kaloryczność. Dlatego Amerykanie przyznają, iż kilka kwestii należy jeszcze przeanalizować i znaleźć dla nich rozwiązanie.

Komentarze do: Policzyć kalorie przy pomocy prostego zdjęcia

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz