Szukaj

Picie soków owocowych to najkrótsza droga do otyłości

Ponieważ mamy już lato, możemy zakładać, że wiele osób zacznie sięgać po tzw. zdrowe przekąski w celu pozbycia się nadmiaru kilogramów. Jednakże, jak przestrzegają badacze, wiele z tych przekąsek może być gorsze dla naszej talii, niż nam się wydaje.Specjaliści od żywienia z Tesco sporządzili listę największych dietetycznych pułapek, które czekają na niczego nieświadomych konsumentów. Na liście znalazł się... olej z oliwek, soki owocowe, niskotłuszczowe jogurty i miód.

Catherine Matthews z Tesco Diets mówi: - Sok owocowy to najszybszy sposób na utycie! Wypicie 150 kalorii zajmuje mniej niż minutę.

Kolejną wadą soku owocowego jest brak włókien pokarmowych, czyli błonnika. Kiedy jemy owoce, znajdujący się w nich błonnik tworzy ochronną powłokę w naszych jelitach. Spowalnia ona absorpcję cukru, a więc wątroba może rozkładać go w sposób stabilny.

Napoje owocowe i soki sprawiają, że bariera ta znika, a wątroba jest przeciążona. Wiążą się z tym dwie sprawy: po pierwsze, przeciążenie to wiąże się z nagłym „kopem” energii, która bardzo szybko się wyczerpuje. Ludzie stają się letargiczni, podrażnieni, a nawet jeszcze bardziej głodni.


Po drugie, wysokie poziomy fruktozy, które nie zostaną spalone, są obracane w tłuszcz. A to właśnie tego chcielibyśmy przecież uniknąć?

Jeżeli uważasz, że smoothies są lepsze, znów się rozczarujesz.

Matthews wyjaśnia: - Ludzie uważają, że smoothies warzywne i owocowe są pełne witamin i minerałów. Niestety, są pełne, ale cukru. Badania wykazały nawet, że tego typu napoje są gorsze niż ciastka i ciasta. Okazało się, że jedna porcja soku owocowego zawiera tyle samo cukru co 3 i pół pączka.

Jeżeli zaś chodzi o olej z oliwek, mimo swoich rozlicznych zalet i zdrowotnych właściwości, w dalszym ciągu jest to olej, który zawiera ok. 50 kalorii na każdą łyżeczkę do herbaty.

Matthews przestrzega także przed innymi produktami zabójczymi dla diety, takimi jak miód czy niskotłuszczowe jogurty i ciastka "light", które często zawierają więcej kalorii niż ich tłuste wersje, gdyż dodawany jest do nich cukier, który ma poprawić smak utracony po usunięciu tłuszczu.

Ludzie dbający o dietę powinni także zwracać uwagę na wino – jedna lampka czy dwie są dobre dla zdrowia, ale DUŻA lampka zawiera 225 kalorii.

Komentarze do: Picie soków owocowych to najkrótsza droga do otyłości

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz