Szukaj

Otyłość w Stanach Zjednoczonych skutkiem niezdrowych napojów w sklepikach szkolnych?

Szkoły w USA rezygnują ze sprzedaży napojów gazowanych. Badania University of Michigan w Ann Arbor wykazały, że ponad 1 900 amerykańskich szkół chce jeszcze bardziej zmniejszyć sprzedaż tego typu produktów w sklepikach szkolnych i kawiarniach.Chociaż proces wycofywania zaczął się już kilka lat wcześniej, przypomnijmy.

Napoje gazowane stanowiły 54% sprzedanych napojów w 2006 roku pośród młodzieży starszych klas (wiek 14-17 lat), w 2011 r. było to już tylko 25%.

Wśród uczniów młodszych klas (wiek 11-13 lat), sprzedaż napojów gazowanych spadła z 27% w roku 2006 do 13% w 2011.

Wyniki badań opublikowano w poniedziałkowym wydaniu „Archives of Pediatrics & Adolescent Medicine”.

Badanie wykazało też, że w szkołach łatwo można kupić inne kaloryczne i bogate w cukier napoje (np. izotoniczne), które przyczyniają się do otyłości.


- Okręgowe szkoły publiczne są poinformowane, że regularne picie napojów gazowanych nie jest dobre dla dzieci – twierdzi Yvonne Terry-McElrath, główna autorka badań.

W USA mówi się o potrzebie zmniejszenia sprzedaży napojów izotonicznych. Odsunięcie ich od sklepików szkolnych sprawia problemy ze względu na lobby korporacji, które je produkują.

Politycy opóźniają podjęcie decyzji, np. Tom Vilsack, sekretarz USDA (Amerykański Departament Rolnictwa) poprosił o więcej czasu na przegląd projektu.

Dlatego kaloryczne napoje wciąż mogą być sprzedawane w szkolnych sklepikach, chociaż rzadziej są to napoje gazowane. O tym, jakie rodzaje napojów i żywności powinny być sprzedawane decyduje głównie amerykański Departament Rolnictwa.

Niektórzy obawiają się, że może wymyślić jakieś kontrowersyjne rozwiązanie, gdyż niedawno zaproponował sprzedaż w stołówkach pizzy z sosem pomidorowym jako dobrej porcji warzyw.

Niektórzy uznają napoje typu Powerade, Gatorade za dobre dla dzieci, gdyż kojarzą się ze sportem, a tym samym ze zdrowiem - a jednak zawierają one dużo cukru i są bardzo tuczące.

Najodpowiedniejsze napoje to mleko z niską zawartością tłuszczu, woda oraz soki owocowe i warzywne.

Komentarze do: Otyłość w Stanach Zjednoczonych skutkiem niezdrowych napojów w sklepikach szkolnych?

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz