Szukaj

Otyłość i choroba nerek: transplantacja może pomóc?

Po przeszczepie nerki, ryzyko zgonu u otyłych ludzi spada tak samo jak u ludzi szczupłych, sugeruje nowe badanie University of British Columbia w Kanadzie. Artykuł opublikowano w American Journal of Transplantation. Naukowcy odkryli, że ryzyko zgonu dla otyłej osoby w ciągu roku po transplantacji nerki spada o 66%, w porównaniu do otyłych pozostających na dializach.Spadek ten jest porównywalny do spadku obserwowanego dla szczuplejszych osób po transplantacji.

Dr John Gill, główny autor badania, mówi: - Jest to dobra wiadomość, potwierdzająca korzyści transplantacji w tej grupie wysokiego ryzyka.

Przeszczep jest zalecanym leczeniem dla ludzi z końcowym etapem choroby nerek. W porównaniu do dializ, transplantacja wiąże się z mniejszym ryzykiem zgonu i lepszą jakością życia.

Wcześniejsze badania wykazywały jednak, że otyli ludzie z niewydolnością nerek lepiej się mają na dializach niż ludzie szczuplejsi, w dodatku są bardziej zagrożeni zgonem po transplantacji.


Dla kobiet i mężczyzn, wskaźnik masy ciała BMI powyżej 30 jest uważany za otyłość.

Najnowsze badania nad transplantacją nerek u otyłych pacjentów wykazały, że poziom przeżycia jest podobny do poziomu przeżycia u szczupłych ludzi, ale dane pochodziły z lat 90 ubiegłego wieku. Od tamtej pory liczba otyłych pacjentów z końcowym stadium choroby nerek wzrosła.

W nowym badaniu naukowcy przeanalizowali dane na temat pacjentów z okresu 1995 – 2007. Ok. 60% z 145 629 pacjentów z BMI poniżej 30 miało transplantację nerki, w porównaniu do ok. 50% z 62 869 otyłych chorych.

Obliczono, że 12% z grupy szczupłych ludzi po transplantacji i 34% na dializach umarło w ciągu 3 lat, w porównaniu do 14% otyłych pacjentów po transplantacji i 28% na dializach.

- W sumie, ryzyko zgonu dla szczupłych i otyłych osób w ciągu roku po transplantacji jest takie samo – podsumowuje dr Gill.

Komentarze do: Otyłość i choroba nerek: transplantacja może pomóc?

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz