Szukaj

Olej lniany – właściwości zdrowotne i zastosowanie

Dziś już dobrze znane są nam zastosowania oleju kokosowego, masła klarowanego, oliwy z oliwek i oleju rzepakowego. Wiemy, na czym smażyć pierś z kurczaka, a na czym kotlet schabowy. Pamiętamy o tym, że ciemne pieczywo warto smarować masłem, a nie margaryną.

Olej lniany – właściwości zdrowotne i zastosowanie

Mało kto jednak wie, jak wiele pozytywnych właściwości ma olej lniany. Dzięki modzie na zdrowe jedzenie częściej stawiamy na ten produkt, choć do tej pory mało kto o nim słyszał (głównie ze względu na wysoką cenę). Czas nadrobić zaległości i dowiedzieć się więcej o oleju lnianym.

Właściwości zdrowotne oleju lnianego

Bogactwo niezbędnych kwasów tłuszczowych

Na co dzień spożywamy zbyt mało kwasów omega-3, które mają fundamentalne znaczenie dla poprawnego funkcjonowania naszego organizmu. Stanowią budulec komórek i mają istotny wpływ na stan błon komórkowych. Kwasy omega-3 biorą udział w regulacji pracy układu sercowo-naczyniowego, układu nerwowego, przewodu pokarmowego, układu oddechowego oraz nerek i narządów rozrodczych. Musimy ich dostarczać wraz z pożywieniem, ponieważ nasz organizm nie jest w stanie sam wytworzyć tych związków. Warto wspomnieć, że olej lniany to idealny zamiennik tranu.

Obniżanie poziomu cholesterolu

Olej lniany powoduje spadek poziomu „złego” cholesterolu. Skutecznie przeciwdziała powstawaniu miażdżycy, chorobom ciśnieniowym i co najważniejsze - zawałowi serca. Efekt regularnego stosowania po miesiącu jest zadziwiający i dlatego olej lniany to produkt godny polecenia osobom w podeszłym wieku.

Olej lniany w profilaktyce chorób

Olej lniany pomaga uporać się z wrzodami żołądka i stanami zapalnymi jelit. Działa przeciwzapalnie i eliminuje zgagę, która dokucza coraz większej ilości osób. Szczególnie zaleca się jego spożywanie ludziom starszym.

Regularne spożywanie oleju lnianego zmniejsza ryzyko zachorowania na nowotwory. Na podstawie badań stwierdzono, że produkt ten może zahamować rozwój raka piersi i prostaty. U chorych, którzy stosowali olej lniany przez 5 tygodni, zauważono stopniowe obumieranie komórek nowotworowych i zatrzymanie ich podziału.

Olej a ciąża

Kobiety, które planują ciążę, powinny stosować olej lniany. Dzięki temu odpowiednio zatroszczą się o zdrowie i poprawny rozwój dziecka w łonie. Spożywając olej lniany, mamy pewność poprawnego rozwoju układu nerwowego, mózgu i siatkówki oka u płodu. Ponadto produkt zmniejsza ryzyko przedwczesnego porodu. Można inwestować w tabletki dla kobiet w ciąży zawierające kwasy omega-3, lepiej jednak dostarczać tych związków w sposób naturalny wraz z olejem lnianym.

Wpływ na gospodarkę hormonalną

Związki obecne w siemieniu lnianym (z którego wytwarza się olej) wpływają na poziom estrogenów endogennych w organiźmie. Do grupy tych związków należą m.in. lignany regulujące gospodarkę hormonalną naszego organizmu. Potrafią one skutecznie zastąpić działanie hormonów oraz hamować ich nadmierną aktywność. Są również bardzo silnymi antyoksydantami.

Olej lniany a uroda

Stosowanie tego produktu łagodzi zmiany trądzikowe zarówno u ludzi dorosłych, jak i młodych. Olej lniany zawiera witaminę E, która zapobiega zmarszczkom i opóźnia starzenie się skóry. Poprawia jej jędrność, gładkość i sprężystość. Warto w niego zainwestować, jednocześnie oszczędzając na bardzo drogich kremach przeciwzmarszczkowych. Polecany jest głównie dla skóry suchej, nienawilżonej i szorstkiej. Olej eliminuje wągry, łagodzi stany zapalne i mimo tego, że jest tłusty, zapobiega przetłuszczaniu się skóry. Jest dobry dla osób z trądzikiem w różnym stadium zaawansowania, od zaskórników po znienawidzone cysty. Należy go stosować w postaci maseczki lub okładu na skórę.

Olej lniany w kuchni

Olej lniany sam w sobie nie jest smaczny, zażywanie go jak tran może nam się szybko znudzić, ale w połączeniu ze zdrowymi produktami będzie pieścić nasze podniebienia. Świetnie nadaje się do sałatek i jest idealnym zamiennikiem oliwy z oliwek. W połączeniu z warzywami wpływa na poprawne przyswajanie witamin w nich zawartych. Bardzo dobrze smakuje również z mięsem. Co prawda nie wolno na nim smażyć, ale bez problemu można stosować go do potraw jednogarnkowych. Niewielka ilość oleju lnianego bywa składnikiem deserów. Ważne, aby produkt przechowywać w lodówce - wtedy unikniemy jego zjełczenia.

Przechowywanie oleju lnianego

Olej lniany może być spożywany tylko na zimno, a więc nie wolno go podgrzewać i smażyć na nim potraw. Należy przechowywać produkt w ciemnym i chłodnym miejscu, czyli w lodówce. Dostęp do światła sprawia, że olej lniany traci cenne składniki, a na to nie możemy pozwolić. Należy pamiętać, by przy robieniu zakupów zwracać uwagę na to, czy olej jest nieoczyszczony, ponieważ zawiera on wtedy najwięcej kwasów omega-3. Taki produkt znajdziemy wyłącznie w ciemnej butelce. Trzeba szybko zużyć kupiony olej, najlepiej do miesiąca, ponieważ jak podkreślają dietetycy, zepsuty produkt jest rakotwórczy.

Autor: Zuzanna Majeran

Komentarze do: Olej lniany – właściwości zdrowotne i zastosowanie

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz