Szukaj

Niższe wykształcenie związane z niezdrową dietą

Najnowsze badania dowodzą, że osoby gorzej wykształcone jedzą więcej niezdrowego, kalorycznego jedzenia, niż ludzie, którzy zdobyli wyższe wykształcenie, prawdopodobnie dlatego, iż są bardziej aktywni fizycznie. Wyniki te zostały opublikowane w ogólnodostępnym piśmie „PLOS ONE” szóstego listopada przez Jonasa Fingera i jego zespół z berlińskiego Instytutu Roberta Kocha.

Różnorakie badania od dawna dowodzą, że niezdrowy sposób odżywiania jest bardziej popularny wśród osób o niższym statusie społecznoekonomicznym, określanym przez czynniki takie jak zdobyte wykształcenie, dochód i wykonywany zawód. Jednak ogólna aktywność fizyczna również może zależeć od tego statusu oraz od nawyków żywieniowych.

Autorzy badania przeprowadzili sondaż na szeroką skalę, aby określić zależność między poziomem zdobytego wykształcenia, a aktywnością fizyczną. Po zanalizowaniu dużej ilości danych zebranych od grupy dorosłych Niemców odkryto, że osoby gorzej wykształcone nie tylko spożywają więcej produktów bogatych w cukier i tłuszcze, ale i jedzą mniej owoców i warzyw, niż osoby o wykształceniu wyższym.

Następnie sprawdzano, jak aktywna fizycznie jest każda z grup, co łączy się z ilością wykorzystywanej energii. Dowiedziano się, że osoby o niskim statusie społeczno-ekonomicznym są bardziej aktywne fizycznie i potrzebują więcej energii, niż osoby o wyższym od nich statusie. Wyniki sugerują więc, że wyższe zapotrzebowanie na energię w tej grupie może tłumaczyć spożywanie większej ilości produktów bogatych w cukier i tłuszcze.

Komentarze do: Niższe wykształcenie związane z niezdrową dietą

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz