Szukaj

Niewyspani ludzie mogą wybierać większe porcje

Badanie opublikowane w Psychoneuroendocrinology dostarcza kolejnych dowodów na to, że brak snu może być przyczyną tycia i nadwagi. Naukowcy udowodnili, że niewyspani ludzie mają tendencję do wybierania większych porcji jedzenia. W badaniu wzięło udział 16 mężczyzn o normalnej wadze. Uczestników poproszono o wybór posiłków i przekąsek z bufetu po ośmiogodzinnym śnie i po źle przespanej nocy.Naukowców interesowały też wielkości porcji wybieranych przed i po zjedzeniu śniadania.

Wyniki badania pokazały, że mężczyźni wybierali większe porcje jedzenia, gdy byli niewyspani. Brak snu sprawiał również, że uczestnicy odczuwali większy głód i mieli podwyższony poziom greliny, hormonu pobudzającego łaknienie.

Naukowcy odkryli również, że uczestnicy pozbawieni dostatecznej ilości snu wybierali większe porcje przekąsek po zjedzeniu śniadania niż przed. Porcje posiłków u niewyspanych uczestników były jednak takie same przed i po zjedzeniu śniadania.


Jeden z badaczy, Pleunie Hogenkamp z Uppsala University, wyjaśnia: “niedostateczna ilość snu zwiększa ilość spożywanego pokarmu, niezależnie od uczucia sytości. Biorąc pod uwagę, że niewysypianie się jest rosnącym problemem we współczesnym społeczeństwie, nasze rezultaty wyjaśniają, dlaczego złe nawyki dotyczące snu mogą w dłuższej perspektywie zwiększać ryzyko ludzi do przybierania na wadze”.

Wcześniejsze badania pokazały, że istnieje związek między niedostateczną ilością snu a ważnymi dla organizmu procesami, takimi jak metabolizm glukozy i regulacja ciśnienia.

Ponadto, sen krótszy niż sześć godzin może być przyczyną podwyższonego poziomu greliny i spadku wrażliwości na insulinę.

Komentarze do: Niewyspani ludzie mogą wybierać większe porcje

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz