Szukaj

Niewielkie modyfikacje w stylu życia redukują ryzyko udaru mózgu

Uraz naczyniowy, zwłaszcza ten wynikający z udaru mózgu, może mieć niszczące działanie dla jakości życia pacjenta i poważnie zagrażać mu zgonem. Podobnie do innych chronicznych chorób, ryzyko udaru mózgu możemy zmniejszyć, wprowadzając niewielkie zmiany w stylu życia: w diecie, aktywności fizycznej, paleniu, ciśnieniu krwi i w wynikach glukozy.W rzeczywistości, naukowcy odkryli, że jeżeli bardziej zwracamy uwagę na to, w jaki sposób żyjemy – codziennie – zmniejszamy w ten sposób ryzyko udaru mózgu o 50%.

Badacze z University of Vermont właśnie opublikowali wyniki swoich odkryć w magazynie Stroke.

Ocenili oni ryzyko udaru mózgu w oparciu o skalę American Heart Association’s Life’s Simple 7, w której znajduje się 7 czynników zdrowia:

- aktywność fizyczna;

- kontrola cholesterolu;

- zdrowa dieta;

- kontrola ciśnienia krwi;

- abstynencja od tytoniu;

- kontrola cukru we krwi;


- utrzymywanie zdrowej wagi.

Okazało się, że wprowadzenie nawet niewielkich zmian do stylu życia imponująco redukuje ryzyko udaru mózgu!

Dr Mary Cushman, prowadząca badanie, mówi: - Przyjrzeliśmy się danym na temat blisko 30 000 białych i czarnych Amerykanów, w wieku 45 lat i więcej, uczestniczących w projekcie Reasons for Geographic and Racial Differences in Stroke. Odkryliśmy, że nawet małe różnice w statusie zdrowia były powiązane z wielką redukcją ryzyka udaru.

Uczestników oceniono według wspomnianej skali. Obliczono, że im wyższy wyniki w skali AHA, tym niższe ryzyko udaru. Ludzie z największym wynikiem mieli o 48% mniejsze ryzyko udaru mózgu, a ludzie ze średnim wynikiem – o 27%. Każdy dodatkowy punkt w skali obniżał ryzyko udaru mózgu o 8%.

Obserwacje trwały 5 lat. W tym czasie 432 uczestników doświadczyło udaru. Naukowcy odkryli, że nawet jeżeli wszystkie 7 czynników ma wpływ na to ryzyko, to jednak ciśnienie krwi było najważniejszym wskaźnikiem.

Dr Cushman podsumowuje: - W porównaniu z ludźmi, którzy mieli najgorsze ciśnienie, ci z idealnym byli o 60% mniej zagrożeni udarem.

Udar mózgu to jedna z głównych przyczyn śmiertelności w USA. Każdego roku dotyka ok. 800 000 ludzi.

Komentarze do: Niewielkie modyfikacje w stylu życia redukują ryzyko udaru mózgu

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz