Szukaj

Nieoceniona rola winogron!

Spożycie winogron może chronić przed zespołem metabolicznym, którego konsekwencje dla zdrowia mogą być bardzo poważne, gdyż wiążą się z uszkodzeniami wielu narządów wewnętrznych. Badanie amerykańskie pokazuje, że winogrona zmniejszają stany zapalne i redukują magazynowanie tłuszczu w organizmie. Poprawiają także obronę antyoksydacyjną.



Konsumpcja winogron może chronić przed uszkodzeniem narządów związanym z postępem zespołu metabolicznego, według badań przedstawionych w tym tygodniu na konferencji naukowej Experimental Biology, odbywającej się w Bostonie w USA.

Naturalne składniki - polifenole znajdowane w winogronach - są odpowiedzialne za te korzystne efekty.

Autor badania E. Mitchell Seymour z University of Michigan Health System, postanowił przestudiować wpływ wysokotłuszczowej diety w stylu amerykańskim, zarówno z dodatkiem winogron, jak i bez nich (dieta kontrolna), na tkanki serca, wątroby, nerek i tłuszczową, u szczurów podatnych na otyłość.


Winogrona - mieszanka odmian czerwonych, zielonych i czarnych - zostały wprowadzone do diety zwierząt na 90 dni.

Wyniki wykazały, że taka trzymiesięczna dieta zmniejszyła poziomy markerów zapalnych w organizmie. Szczególne zmiany zauważono w wątrobie i tkance tłuszczowej brzucha.

Zespół metaboliczny to grupa kilku warunków, które występują razem - podwyższone ciśnienie krwi, wysoki poziom cukru, nadmiar tkanki tłuszczowej wokół talii, niski HDL (dobry cholesterol) oraz zwiększone stężenie triglicerydów.

Zespół ten znacznie zwiększa ryzyko chorób serca, udaru mózgu i cukrzycy typu 2, a spożycie owoców i warzyw zdecydowanie zmniejsza to zagrożenie. Jest to ważna wiadomość, ponieważ zespół metaboliczny jest coraz poważniejszym problem zdrowia publicznego na całym świecie.

- Nasze badania sugerują, że dieta wzbogacona o winogrona może odgrywać kluczową rolę w ochronie przed zespołem metabolicznym – powiedział Seymour. –  Zarówno stan zapalny, jak i stres oksydacyjny odgrywają rolę w progresji chorób układu krążenia i dysfunkcji narządów w cukrzycy typu 2. Spożycie winogron wpływa na wiele tkanek, co jest bardzo obiecującym odkryciem.

Komentarze do: Nieoceniona rola winogron!

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz