Szukaj

Nagrody finansowe za utratę wagi skuteczne?

Przepis Affordable Care Act, który został wprowadzony przez Administrację Baracka Obamy w 2010, stanowi nowy sposób na promowanie zdrowego stylu życia, czego dowodem są wyniki najnowszych badań. Naukowcy amerykańscy dowiedli, że przy utracie wagi dużo efektywniejsza jest motywacja grupowa niż indywidualna, a nagrody pieniężne połączone z presją otoczenia stanowią bardzo dobrą motywację do wprowadzania w życie zdrowych nawyków.Coraz więcej firm oferuje swoim pracownikom możliwość większego zarobku poprzez nagradzanie zachowań promujących zdrowy tryb życia, takich jak na przykład rzucenie palenia czy utrata wagi.

W wyniku badań ustalono, że lepsze efekty są uzyskiwane, jeśli nagradzany jest wysiłek nie indywidualny, lecz zespołowy – grupowe nagradzanie pozwala na trzy razy większą utratę wagi niż w przypadku gratyfikacji indywidualnej.

Nagradzanie zdrowych zachowań cieszy się coraz większym zainteresowaniem w miejscach pracy, jednak wciąż zbyt mało jest dowodów na efektywność tego typu działań.

Dzięki popularyzacji podobnych przedsięwzięć, możliwe byłoby zmniejszenie wydatków na służbę zdrowia, przy jednoczesnym polepszeniu stanu zdrowia osób pracujących.

Fakt, że efektywność jest większa w przypadku gratyfikacji grupowej, jest istotny z punktu widzenia osób planujących wprowadzić tego typu akcje.


Badania naukowe obejmowały dwa sposoby motywowania pacjentów z otyłością. W pierwszej grupie każdy indywidualnie mógł otrzymać co miesiąc dodatkowe 100 dolarów, jeśli stracił co najmniej taką ilość zbędnych kilogramów, jaką zaplanował.

Druga grupa została podzielona na pięcioosobowe zespoły, którym oferowano do podziału 500 dolarów miesięcznie za zrealizowanie planowanej utraty wagi. Dodatkowym motywował w tym przypadku fakt, że osoby, którym nie udało się schudnąć tyle, ile planowały, otrzymywały mniejszą nagrodę.

Po każdym kolejnym miesiącu uczestnicy eksperymentu otrzymywali automatyczną wiadomość z informacją na temat "zarobionych" pieniędzy, a w przypadku, gdy nie zrealizowali planu – informację, ile pieniędzy mogliby mieć, gdyby się im udało. Po pół roku okazało się, że grupowe nagradzanie jest znacznie bardziej efektywne niż indywidualne.

Pomimo świadomości negatywnego wpływu nadwagi na zdrowie i gospodarkę, problem ten nadal pozostaje poważny. Dlatego istotne jest poszukiwanie nowych rozwiązań. Powszechnym zainteresowaniem cieszy się analiza różnych reakcji ludzi w stosunku do pomysłów typu "najsłabsze ogniwo" czy "zwycięzca bierze wszystko".

Od 2014 roku dzięki Affordable Care Act pracodawcy w USA będą mieli większe możliwości, jeśli chodzi o nagradzanie efektywnego uczestnictwa pracowników w programach promujących zdrowie. Nagrody będą przybierały różne formy związane z zyskami finansowymi.

Komentarze do: Nagrody finansowe za utratę wagi skuteczne?

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz