Szukaj

Nadwaga związana z nadmiarem hormonu stresu podczas jedzenia

Jak dowodzą najnowsze obserwacje naukowe, mężczyźni z nadwagą wydzielają większe ilości hormonu stresu po jedzeniu, co sprawia, że są bardziej podatni na choroby. Wyniki będą zaprezentowane na sobotnim 95 Dorocznym Spotkaniu Towarzystwa Endokrynologicznego w San Francisco. Nadwaga i otyłość są globalnym problemem zdrowotnym i badacze od lat szukają różnorakich sposobów, aby zredukować rozprzestrzenianie się tego zjawiska.Jednym ze sposobów może być odszukanie różnic w regulacjach hormonalnych między otyłymi ludźmi a szczupłymi, w odpowiedzi na różne sytuacje (np. przyjmowanie pokarmu).

Kortyzol – hormon stresu - jest wydzielany przez nadnercza nie tylko w przypadku reakcji na stresujące sytuacje, lecz także po jedzeniu. Niedawne badania pokazały, że otyli wydzielają więcej tego hormonu w odpowiedzi na stres, niż ludzie szczupli. Naukowcy postanowili dowiedzieć się więc, czy dzieje się tak także po przyjęciu pokarmu.

Okazało się, że ludzie z nadwagą mają znacznie większy (51%) przyrost wydzielanego kortyzolu po spożyciu posiłku, w porównaniu do ludzi o normalnej masie ciała (5%).

- To badanie pokazuje, że jeśli posiadamy nadwyżkę tłuszczu, możemu narazić nasz organizm na zwiększone wydzielanie kortyzolu za każdym razem, gdy spożywamy posiłek - twierdzi główna autorka badań i starszy wykładowca na Uniwersytecie Deakin w Melbourne, dr Anne Turner. - Jeśli otyli wydzielają zwiększoną dawkę kortyzolu za każdym razem gdy przełykają jedzenie, są narażeni na większe ryzyko rozwinięcia się chorób związanych ze stresem.


Uczestnikami jej badań było 19 mężczyzn o normalnej wadze i ze wskaźnikami masy ciała między 20 a 25 oraz 17 mężczyzn otyłych lub z nadwagą (wskaźnik masy ciała w granicach 27-35). Wszyscy byli w wieku od 50 do 70 lat.

Uczestnicy dostali chleb, margarynę, ser, przetworzone mięso, pomidory, ogórki, orzechy, batoniki i soki owocowe, aby przygotowali swój własny posiłek. Niezależnie od wskaźnika wagi ciała, wszyscy mężczyźni poddani badaniu skonsumowali podobną ilość jedzenia, zarówno pod względem kalorii, jak i białka, węglowodanów i tłuszczu.

Naukowcy pobierali próbki śliny co 15 minut, aby sprawdzić stężenie kortyzolu: najpierw na 30 minut przed przygotowaniem posiłku, a następnie przez 90 minut po jego spożyciu. Użyli specjalnego, czułego testu immunoenzymatycznego, który polega na użyciu antyciał do wykrycia konkretnego związku chemicznego (w tym wypadku był to kortyzol).

- Większe narażenie organizmu na kortyzol może zwiększyć ryzyko powstawania chorób związanych ze stresem, takich jak cukrzyca typu 2, choroby układu krążenia, depresja, bądź lęki - dodaje dr Turner. - Oto kolejny powód do zrzucenia nadmiernej wagi.

Badania ufundowało Centrum Aktywności Fizycznej i Badań nad Odżywianiem na Uniwersytecie Deakin.

Komentarze do: Nadwaga związana z nadmiarem hormonu stresu podczas jedzenia

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz