Szukaj

Na pragnienie zamiast wody lepsza herbata - twierdzą naukowcy

Męczy cię pragnienie? Sięgnij po filiżankę gorącej herbaty. Po przeanalizowaniu istniejących raporty z badań opublikowanych przez European Journal of Clinical Nutrition, naukowcy stwierdzają, że herbata nie tylko równie dobrze co woda uzupełnia płyny i gasi pragnienie, ale również niesie ze sobą wiele korzyści zdrowotnych.


- Picie herbaty jest w zasadzie bardziej korzystne od picia wody - stwierdziła dr Carrie Ruxton, dietetyk i główna autorka badania. - Pijąc wodę tak naprawdę wyłącznie wymieniamy płyny. Herbata natomiast, nie tylko uzupełnia płyny, ale także jest źródłem przeciwutleniaczy, co przemawia na jej korzyść.

Przeciwutleniacze - zwłaszcza flawonoidy - mogą ograniczyć uszkodzenia komórek w trakcie codziennego funkcjonowania, dlatego naukowcy uważają, że te same związki mogą również zapobiegać atakom serca oraz rozwojowi niektórych typów nowotworów.

Naukowcy znaleźli niezbite dowody na to, że picie trzech lub czterech filiżanek herbaty dziennie może zmniejszyć ryzyko zawału serca. Wyniki niektórych badań sugerowały również, że picie herbaty chroni przed rakiem, choć w tym przypadku dane nie były już tak jednoznaczne.


Wśród innych korzyści zdrowotnych przypisywanych herbacie wymienia się ochronę przed kamieniem nazębnym oraz próchnicą, a także wzmocnienie kości.

Naukowcy skupili się również na sprawdzeniu prawdziwości mitu o odwadniających właściwościach herbaty. Choć kofeina powoduje pozbycie się wody z organizmu, nawet filiżanka silnej herbaty - a także i kawy - wprowadza do niego więcej wody, niż może usunąć.

Lekarze zalecają picie od 1,5 do 2 litrów płynów dziennie, co stanowi około osiem i pół filiżanki, a z przeprowadzonego badania wynika, że 1 do 6 filiżanek herbaty dziennie znacząco zwiększa ilość przyjmowanych przeciwutleniaczy.

Jednak należy pamiętać, że herbata może w pewnym stopniu zapobiegać wchłanianiu żelaza z pożywienia, dlatego też w szczególności osoby zagrożone anemią powinny unikać picia jej niedługo przed lub po posiłku.

Komentarze do: Na pragnienie zamiast wody lepsza herbata - twierdzą naukowcy (1)

Paulin28
Paulin28 03-01-2012 22:15

Herbata

1

To ze herbata jest zdrowa wiedzieli juz chinczycy wiiieeele lat temui teraz też jest tyko trzeba wybrac dobrą , poczytajcie sobie wiecej na stronie klubu miłośników dobrej herbaty... pokaż całość

OdpowiedzPokaż cały wątek (1)
Dodaj komentarzPokaż wszystkie komentarze