Szukaj

Mrożone brokuły, gotowane w wysokich temperaturach, tracą swoje właściwości!

Zamrożone brokuły nie zachowują swoich zdolności wytwarzania sulforafanu, czyli silnego związku przeciwnowotworowego. Oznacza to, że mimo dobrego wciąż smaku, nie mają już właściwości zwalczania raka. Tak wynika z badania naukowców z University of Illinois, którzy wyjaśniają, że fakt blanszowania warzyw w wysokiej temperaturze (wstęp do mrożenia) niszczy myrozynazę, czyli enzym, który pozwala na produkcję owego związku.Po przeprowadzeniu licznych eksperymentów badacze zalecają blanszowanie brokułów w 76 stopniach Celsjusza, a nie 86, jak to jest praktykowane do tej pory.

Dr Elizabeth Jeffrey, która brała udział w innym badaniu tego samego uniwersytetu, wyjaśnia: - Brokuły ugotowane prawidłowo są niesamowicie skuteczne w walce z rakiem. Wystarczy 3 – 5 porcji tygodniowo, aby uzyskać efekt.

Ale aby w pełni skorzystać z zalet brokułów, ważne jest, aby ich nie przegotowywać. Zbyt długie gotowanie niszczy myrozynazę, która ma właściwości antyzapalne i antynowotworowe.


Najnowsze badanie opublikowane zostało w Journal of Food Science. Naukowcy potwierdzają w nim, że gotowanie jest ekstremalnie ważne dla zachowania wszystkich zdrowotnych atutów brokułów.

Inne badanie, również przeprowadzone przez amerykańskich uczonych, pokazało już wcześniej, że fakt wiązania brokułów z takim produktami spożywczymi jak musztarda, czarna rzodkiew czy wasabi, pozwala na lepsze trawienne przyswajanie tego warzywa i szybciej aktywuje jego właściwości antynowotworowe.

Jeżeli więc gotujesz mrożone brokuły, nie zapomnij o ich powiązaniu z tym produktami i przyprawami, aby wyciągnąć z nich maksimum właściwości zdrowotnych.

Inne badania udowodniły również, że brokuły spowalniają spadek poznawczy, są wyborne dla zdrowia oczu, chronią przed kataraktą oraz zwyrodnieniem plamki żółtej siatkówki oka. Poza tym ograniczają ryzyko chorób sercowo-naczyniowych.

Komentarze do: Mrożone brokuły, gotowane w wysokich temperaturach, tracą swoje właściwości!

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz