Szukaj

Moringa oleifera może pomóc w leczeniu cukrzycy

Liście z drzewa Moringa oleifera są jednym z najbardziej odżywczych żywności dostępnych w Azji. W rzeczywistości, tylko jedna porcja tych liści zawiera 50 rodzajów przeciwutleniaczy i prawie 90 różnych składników odżywczych.

Jak można się spodziewać, liczne badania wykazały wpływ spożywania liści z drzewa Moringa na liczne problemy zdrowotne takie jak osteoporoza, zwyrodnienie plamki żółtej, nadciśnienie, otyłość a nawet raka. Najnowsze badania opublikowane w czasopiśmie Acta Histochemica, sugerują jednak, że można dodać kolejną chorobę do tej listy, na którą korzystnie wpływają liście Moringa – cukrzycę.

Do badania, egipscy naukowcy użyli laboratoryjnych szczurów albinosów, które cierpią na cukrzycę wywołana streptozotocyną. Podczas okresu próby, monitorowany był poziom glukozy na czczo jak i po zjedzeniu liści. Sprawdzany był również poziom glutationu, przeciwutleniacza, który można znaleźć również w liściach Moringa.

Na końcu badań, okazało się, że szczury, które karmione były ekstraktem Moringa miały znacznie lepsze wyniki niż grupa kontrolna, która nie przyjmowała tego suplementu. Konkretnie, ekstrakt ograniczył poziom glukozy w osoczu na czczo od 380 do 145%, czyli poziom cukru we krwi szczurów był nawet o 2,5 razy mniejszy. Ekstrakt zredukował również poziom szkodliwych malonodialdechydów. Ponadto wzrósł poziom przeciwutleniacza, glutionu nawet do 73%.

Informacje o korzystnych właściwościach drzewa Moringa w ciągu ostatnich lat szybko rozpowszechniły się na Zachodzie. Aktualnie, na rynku coraz częściej można znaleźć liczne proszki, nalewki czy olejki pochodzące właśnie z tej rośliny. Część produktów, które określaja się jako pochodną Moringa, w rzeczywistości nie pochodzą z naturalnego środowiska, co jest bardzo istotnym aspektem. Niektóre z tych drzew, uprawianych na szerszą skalę pryskane są pestycydami. Większość produktów Moringa spełnia jednak te kryteria, dlatego należy zawsze dokładnie czytać etykiety opakowań.

Opracował: Damian Nowaczek

Komentarze do: Moringa oleifera może pomóc w leczeniu cukrzycy

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz