Szukaj

Miłośnicy kawy żyją dłużej!

Znów dobre wieści na temat kawy. Okazuje się, że miłośnicy małej czarnej mają nieco większe szanse na nieco dłuższe życie niż ludzie, którzy w ogóle nie piją tego typu napoju. Badanie, o którym donosi Washington Post, sugeruje nawet, że nie ma znaczenia, czy pijemy kawę kofeinową czy bezkofeinową.Prace te zrealizowano na blisko 500 000 ludzi.

Główny autor tego projektu, dr Neal Freedman współpracujący z amerykańskim National Cancer Institute, mówi teraz: - Wydaje się, że picie kawy, mimo jej złej reputacji, naprawdę nie jest szkodliwe. Wręcz przeciwnie - stwierdzamy stale, że z konsumpcją tego napoju wiąże się wiele zdrowotnych korzyści.

Problemem jest jednak to, że mimo tych wszystkich badań, które do tej pory przeprowadzono nad kawą, w dalszym ciągu nikt nie wie, dlaczego kawa robi więcej dobrego niż złego.

W używce tej znajdziemy wiele różnych składników, które mogą wpłynąć na zdrowie. Substancje te powiązano już z powstawaniem raka (zła wiadomość), jak również z działaniem antyoksydacyjnym (dobra wiadomość).


Znaczenie ma także to, że najważniejszy składnik kawy, czyli kofeina, w omawianym badaniu zdaje się nie odgrywać żadnej roli.

Ciekawe są także fakty na temat stylu życia osób pijących kawę, które brały udział w tym projekcie.

Odnotujmy przede wszystkim, że miłośnicy kawy znacznie częściej też konsumowali więcej alkoholu, więcej palili, mniej ćwiczyli i jedli więcej czerwonego mięsa niż osoby, które kawy nie piły.

A jednak, nawet po przeanalizowaniu tych czynników negatywnie wpływających na zdrowie, wyniki były bezsporne: pijący kawę żyli dłużej niż niepijący.

Ale czy tak naprawdę powinno to dziwić?

Według Harvard Health Letter bowiem, korzyści z picia kawy obejmują antynowotworowe działanie, które obniża ryzyko zachorowania na raka wątroby, na raka jelita grubego, na raka odbytu i na piersi.

Natomiast ludzie pijący ogromne ilości tego napoju - ciągle według tego samego źródła - są dwa razy mniej zagrożeni zachorowaniem na cukrzycę niż ludzie niepijący albo konsumujący jego niewielkie ilości.

Komentarze do: Miłośnicy kawy żyją dłużej!

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz