Szukaj

Miłośnicy jogurtów jadają lepiej

Ludzie, którzy lubią jogurty, prawdopodobnie cieszą się nie tylko ich smakiem, bowiem może to oznaczać, że ogólnie ich dieta jest lepsza i bardziej zrównoważona niż dieta innych. Ludzie, którzy nie jadają produktów nabiałowych, uzyskują mniej kluczowych składników odżywczych, dodają jeszcze naukowcy na podstawie najnowszego badania.Generalnie, miłośnicy jogurtów jedzą także więcej zdrowych produktów, takich jak owoce, warzywa, ryby, pełnoziarniste, orzechy. Co więcej, otrzymują mniej kalorii z przetworzonego mięsa, zbóż rafinowanych oraz piwa, w porównaniu do ludzi niejedzących jogurtów.

Badanie ukazało się w Nutrition Research, a zostało ufundowane częściowo przez producenta jogurtów.

Autor badania z Tufts University, Paul Jacques, mówi: jogurt to bardzo dobre źródło wielu składników odżywczych, takich jak potas, magnez oraz wapń. To bardzo dobry sposób na osiągnięcie dawek zalecanych oficjalnie jako niezbędnych dla zdrowia.

Paul Jacques jest dyrektorem laboratorium specjalizującego się w epidemiologii odżywania na Jean Mayer USDA Human Nutrition Research Center on Aging.


Aby dojść do takich wniosków, naukowiec przeanalizował dane 6 500 dorosłych, w wieku od 19 do 89 lat z badania Framingham Heart Study. Wszyscy uczestnicy projektu odpowiedzieli na bardzo szczegółowy kwestionariusz (126 pytań) dotyczący częstotliwości konsumpcji niektórych produktów pokarmowych w ostatnich latach.

Na przykład, poproszono ich o przypomnienie sobie jak często spożywali jogurt (jedna porcja). Odpowiedzi oparto o skalę 9-punktową, gdzie najniższa wartość oznaczała „nigdy bądź jedna porcja na miesiąc", a najwyższa „częściej niż 6 porcji dziennie".

Okazało się, że ponad 53% uczestników jadło jogurty – 64% kobiet i 41% mężczyzn. Przeciętnie, zjadali 2,5 jogurtu tygodniowo. Jedna porcja jogurtu odpowiadała 1% - 6% dziennej dawki kalorii, w zależności od tego, ile ludzie konsumowali generalnie.

Poza tym, że zjadacze jogurtu mieli lepszą jakościowo dietę, to także charakteryzowali się większym spożyciem potasu. Byli oni także o 48% mniej zagrożeni niedoborem wapnia, 38% - magnezu i 55% - witaminy B12.

Paul Jacques, mówi: odkryliśmy, że konsumenci jogurtu mieli większe spożycie praktycznie każdego składnika odżywczego, który wzięliśmy pod uwagę. Jeżeli ludzie zastąpią jogurtem mniej zdrowe przekąski, zapobiegną niedoborom wielu składników odżywczych.

Na koniec dodajmy jeszcze, że jedna porcja niskotłuszczowego jogurtu ma taki sam profil składników odżywczych co filiżanka niskotłuszczowego mleka, ale ma o 50% więcej potasu, magnezu i wapnia.

Komentarze do: Miłośnicy jogurtów jadają lepiej (1)

okoczka
okoczka 31-01-2013 14:17

Jogurt w jadłospisie

1

Dlatego właśnie w moim codziennym jadłospisie (zwykle podwieczorek) znajduje się jogurt naturalny Bielucha z musli albo sam. Pyszne i, jak widać na wymienionym w artykule przykładzie, zdrowe. :)... pokaż całość

OdpowiedzPokaż cały wątek (1)
Dodaj komentarzPokaż wszystkie komentarze