Szukaj

Mączki zwierzęce: Bruksela zatwierdza ich stosowanie w hodowlach ryb

Po 16 latach zakazu, mączki zwierzęce znów się pojawiają – mają ponownie stanowić część jedzenia podawanego rybom hodowlanym, jak stanowi komunikat Komisji Europejskiej. KE zdecydowała się ponownie przyjrzeć się swojej decyzji sprzed 16 lat i zatwierdzić na nowo mączki wyprodukowane na bazie świń i drobiu.Tym samym, mączki te trafią do hodowli rybnych z dniem 1 czerwca 2013, co zatwierdzili eksperci z państw członkowskich jeszcze w lipcu ubiegłego roku.

KE usprawiedliwia swoją decyzję wskazując, że zatwierdzenie to wpłynie korzystnie na sektor akwakultury, ponieważ przetworzone proteiny zwierzęce mogą stanowić cenny substytut mączek rybnych, które są bardzo rzadkie.

KE podkreśla też, że jej decyzja jest zgodna ze zdaniem naukowców, według których ryzyko transmisji choroby szalonych krów między zwierzętami nieprzeżuwającymi jest niewielkie, ponieważ nie występują przypadki „kanibalizmu” między gatunkami.


KE rozważa także propozycję ponownego zatwierdzenia mączek ze świni i z drobiu w hodowlach świń i na fermach kurzych.

Aby uniknąć kanibalizmu, KE proponuje karmić kury mączką ze świń, a świnie – z drobiu. Jednakże, zatwierdzenie to miałoby wejść w życie dopiero po 2014 roku.

W momencie, kiedy Europa żyje skandalem z koniną, francuski minister rolnictwa, Guillaume Garot przyznaje, że decyzja KE przychodzi nie w porę.

Przypomina też, że Francja wypowiedziała się negatywnie w tym temacie. Dodaje, że na szczęście zarządzenie Brukseli nie oznacza, że używanie mączek zwierzęcych będzie obowiązkowe.

Komentarze do: Mączki zwierzęce: Bruksela zatwierdza ich stosowanie w hodowlach ryb

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz