Szukaj

Lekarstwa przeciwko nadciśnieniu oraz cukrzycy prowokują przybieranie na wadze

Pewne typowe lekarstwo powszechnie przepisywane osobom cierpiącym na nadciśnienie, na cukrzycę oraz na zaburzenia sercowo-naczyniowe, tak zwane beta-blokery, prowokują długoterminowe przybieranie na wadze, potwierdzają 4 badania australijskie.W każdym z badań, przeprowadzonych przez ten sam zespół naukowców, porównano przybieranie na wadze u pacjentów leczonych beta-blokerami oraz u grupy kontrolnej, która nie była w ten sposób leczona. W sumie, badania odnosiły się do 11 468 osób cierpiących na nadciśnienie tętnicze albo na cukrzycę.

Rezultaty pokazują, że w porównianiu do grup kontrolnych, ci pacjenci, którzy zażywali beta-blokery, systamatycznie przybierali w sposób widoczny na wadze. Różnica między dwoma grupami wynosiło od 5 kg do 20 kg, według badań, i zawsze była znacząca pod względem statystyki.

Dlaczego beta-blokery powodują tycie?

W jednym z badań, przeprowadzonym na 30 osobach, autorzy zmierzyli termogenezę (ciepłota fizjologiczna), następującą po posiłku, a także poziom aktywności fizycznej badanych, niezależnie od tego, czy byli oni leczeni, czy też nie, beta-blokerami.


Rezultaty wskazują, że u ludzi leczonych, termogeneza została zredukowana o połowę w stosunku do tej, którą można było zaobserwować u pozostałych. Zresztą, poziom aktywności fizycznej ludzi leczonych beta-blokerami był niższy o 30% w porównaniu do ludzi nieleczonych.

Badacze podsumowują, że beta-blokery mają tendencję do redukowania termogenezy, co przyczynia się do większej akumulacji tłuszczu w tkankach ciała, tak samo jak zaostrzoną oksydację tkanki tłuszczowej w organizmie. Zredukowana termogeneza oraz zaostrzona oksydacja tkanki tłuszczowej przyczyniają się do większej męczliwości, a to wyjaśnia dlaczego ludzie leczeni bata-blokerami mają tendencję do wykonywania mniejszej ilości ćwiczeń fizycznych.

Zdaniem badaczy, pacjenci, którzy muszą zażywać beta-blokery na dłuższą metę, powinni podwoić czujność jeśli chodzi o swoją wagę, a więc z bardzo bliska kontrolować to, co jedzą, a także wykonywać więcej ćwiczeń fizycznych.

Jest możliwe również zapytanie lekarza o zastosowanie innego lekarstwa, albo o jeden z beta-blokreów najnowszej genercji, które mają być mniej antytermogenetyczne niż dawne leki.

Komentarze do: Lekarstwa przeciwko nadciśnieniu oraz cukrzycy prowokują przybieranie na wadze

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz