Szukaj

Kwasy Omega-3 nie chronią przed zaburzeniami rytmu serca

Suplementy na bazie oleju z ryb nie przeciwdziałają migotaniu przedsionków u pacjentów, którzy już wcześniej cierpieli na zaburzenia rytmu serca, jak wykazały badania kliniczne, których wyniki opublikowało czasopismo Journal of the American College of Cardiology. Nie jest to pierwsze badanie podważające wpływ kwasów Omega-3 na zdrowie serca.Migotanie przedsionków jest bardzo powszechną przypadłością, która może być śmiertelnie groźna, gdyż jest powiązana z udarami i niewydolnością serca.

Lekarze przepisują na tę dolegliwość różne leki, jednak skuteczność żadnego z nich nie została potwierdzona. Dlatego też terapie lekowe w większości polegają na podawaniu pacjentom środków przeciwzakrzepowych.

Istnieją pewne dowody na to, że kwasy tłuszczowe Omega-3, zawarte np. w oleju z ryb, mogą zmniejszać ryzyko migotania przedsionków, nie wyjaśniono jednak jak dotąd przyczyny tego zjawiska.

Co więcej, najnowsze badania podważają jego występowanie. Przeprowadzono je na 586 osobach różnej płci, które wcześniej cierpiały na migotanie przedsionków. Przez rok podawano im codziennie jeden gram oleju z ryb lub placebo.


Uczestnicy badania mogli również przyjmować leki kontrolujące rytm serca takie, jakie przepisali im ich lekarze. Przed upływem roku nawrót migotania przedsionków zaobserwowano u 24 % osób, które zażywały olej z ryb i 20 % zażywających placebo. Ta niewielka różnica była zapewne przypadkowa.

Badania nie wykazały również, aby suplementy przeciwdziałały innym dolegliwościom układu krążenia, takim jak udar, zawał, niewydolność serca czy śmierć z jakiegokolwiek powodu.

Jednak autor badania, Alejandro Macchia, kardiolog z Fundacji GESICA w Buenos Aires, nie wyklucza, że olej z ryb może mieć działanie lecznicze, przynajmniej w niektórych przypadkach.

Jego badania wykazały bowiem jedynie, że kwasy Omega-3 nie przeciwdziałają migotaniu przedsionków u pacjentów, którzy wcześniej już cierpieli na tę dolegliwość. Aby wykluczyć dobroczynne działanie oleju z ryb u osób, u których jeszcze nie występowały zaburzenia rytmu serca, należy przeprowadzić dalsze badania kliniczne.

Warto również podkreślić, że żadne badania nie wykazały szkodliwości kwasów Omega-3, więc ich przyjmowanie nie zagraża zdrowiu.

Komentarze do: Kwasy Omega-3 nie chronią przed zaburzeniami rytmu serca

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz