Szukaj

Kwasy omega-3 chronią przed rakiem skóry i rakiem jamy ustnej

Badanie opublikowane w Carcinogenesis po raz kolejny podkreśla znaczenie kwasów tłuszczowych omega-3 w diecie. Okazuje się, że mogą one chronić przed rakiem jamy ustnej i rakiem skóry we wczesnym i późnym stadium. Prace przeprowadzili naukowcy z Wielkiej Brytanii z Queen Mary, University of London.Do powyższych wniosków doszli, hodując na szkiełku laboratoryjnym komórki złośliwego raka jamy ustnej i komórki nowotworów skóry, jak również normalne zdrowe komórki skóry i jamy ustnej, a także komórki przedzłośliwe.

Skupili się przede wszystkim na komórkach raka zwanego nowotworem płaskonabłkonkowym. Jest to jedna z podstawowych form raka skóry, ale naukowcy podkreślają, że rak płaskonabłonkowy może także pojawić się w układzie trawiennym, płucach i innych częściach ciała.

Rak płaskonabłonkowy jamy ustnej jest szóstym najpowszechniejszym rakiem skóry na całym świecie, a jego leczenie jest bardzo trudne i drogie.


Testy in vitro wykazały, że dodanie kwasów tłuszczowych omega-3 do hodowli komórek skutkuje śmiercią komórek złośliwych i przedzłośliwych. Zdrowe komórki pozostały nietknięte.

Prof. Kenneth Parkinson z Queen Mary, mówi: - Odkryliśmy, że kwasy tłuszczowe omega-3 selektywnie hamują rozrost złośliwych i przedzłośliwych komórek w dawkach, które nie wpływają na zdrowe komórki. Częściowo wynika to z nadmiernej stymulacji kluczowego czynnika wzrostu EGF, co powoduje śmierć komórki.

Jest to całkiem nowy mechanizm działania tych kwasów tłuszczowych.

Ponieważ dawki potrzebne do zabicia komórek raka nie powodują śmierci normalnych komórek, naukowcy sugerują, że omega-3 mogą być używane jako narzędzie prewencji i terapii nowotworów skóry i jamy ustnej.

Kwasy tłuszczowe omega-3 wielonienasycone możemy znaleźć głównie w rybach, przede wszystkim tych tłustych.

Wcześniejsze badania także wykazywały, że molekuły te działają korzystnie na zdrowie, włączając w to prewencję chorób sercowo-naczyniowych.

Główne źródła omega-3: łosoś, halibut, orzechy włoskie, wołowina od krów karmionych trawą, przegrzebki, siemię lniane, krewetki, soja, tofu.

Komentarze do: Kwasy omega-3 chronią przed rakiem skóry i rakiem jamy ustnej

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz