Szukaj

Korzyści operacji bariatrycznej przeważają nad zagrożeniami

Problem otyłości zaczyna przybierać niespotykane dotąd rozmiary. The Centers for Disease Control and Prevention informuje, że już co trzeci Amerykanin zmaga się ze zbyt dużą masą ciała. Wraz ze wzrostem otyłości zwiększyła się również ilość wykonywanych operacji bariatrycznych. Ale czy korzyści płynące z tego zabiegu przewyższają możliwe zagrożenia?

Czym jest operacja bariatryczna?

Chirurgia bariatryczna oznacza serię procedur mających doprowadzić do redukcji masy ciała. Istnieją trzy główne rodzaje procedur operacji bariatrycznych: by-pass gastryczny (gastric bypass ), opasanie żołądka (gastric banding) a także rękawowa resekcja żołądka (sleeve gastrectomy ). By-pass gastryczny jest najpowszechniej używaną procedurą bariatryczną. Polega on na chirurgicznej ingerencji w budowę układu pokarmowego, w celu stłumienia uczucia głodu. Opasanie żołądka zakłada umieszczenie silikonowej opaski na górnym odcinku żołądka. Zabieg ten zmniejsza objętość żołądka, co prowadzi do szybszego poczucia sytości. Z kolei rękawowa resekcja żołądka polega na usunięciu około 80% żołądka, co redukuje ilość jedzenia, które można spożyć. Czas powrotu do zdrowia po tych operacjach zależy od osoby, jednakże mogą minąć całe miesiące zanim pacjent będzie mógł powrócić do normalnego trybu życia. Często zdarza się, że przez długi czas musi spożywać same płynne pokarmy, stopniowo wprowadzając normalne jedzenie. Z jakiego więc powodu operacja bariatryczna wydaje się być najlepszą opcją wśród innych interwencji doprowadzających do spadku wagi ciała?

Skuteczność operacji bariatrycznej

Najskuteczniejsza metoda dla otyłych osób, dyrektora medycznego dla Ethicon standardowa dieta oraz ćwiczenia prowadzą do spadku ciała tylko u 5% populacji USA. Ostatnie badania opublikowane w BMJ sugerują, że to chirurgia bariatryczna okazała się najskuteczniejszą metodą redukującą masę ciała, w porównaniu do metod niechirurgicznych. Co więcej, wykazały one, że rzadziej łączy się ona z wystąpieniem chorób układu krążenia, takimi jak atak serca czy udar mózgu, zasugerowały również, że zwiększa również popęd seksualny. Ale czy pacjenci nie przymykają oczu na negatywne skutki związane z operacją?

Ryzyko operacji bariatrycznych

Procedury bariatryczne niosą ze sobą szereg możliwych komplikacji. Przykładowo skutkiem opasania żołądka może być rozszerzenie przełyku, gdy pacjent się przejada, co może skutkować koniecznością pozostawania na ścisłej diecie do końca życia. By – pass gastryczny z kolei może prowadzić do długoterminowego niedoboru witamin i minerałów, przez które pacjenci są zmuszeni do przyjmowania suplementów. Co więcej kobiety po operacji, są bardziej narażone na zbyt wczesny poród. Dr. Dr. Fegelman uważa jednak, że ryzyko związane z otyłością przewyższa ryzyko , które niesie ze sobą operacja bariatryczna. W celu ułatwienia osobom otyłym podjęcia decyzji czy poddać się operacji stworzył narzędzie online o nazwie „The Ethicon Bariatric Surgery Comparison Tool”. Ułatwia ono zrozumienie potencjalnych korzyści i zagrożeń związanych z operacją.

Komentarze do: Korzyści operacji bariatrycznej przeważają nad zagrożeniami

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz